DEVLET TİYATROLARI ARNAVUTLUK’TA PERDE AÇACAK

“Bizim Yunus” Sanatseverlerle Buluşacak

Devlet Tiyatroları, gelen davet üzerine “Skampa Tiyatro Festivali” kapsamında Arnavutluk’ta perde açacak.

30 Eylül-6 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivale Ankara Devlet Tiyatrosu ‘Bizim Yunus’ ile katılacak. Oyun, 6 Ekim Çarşamba günü saat 19.00’da Skampa Sahnesinde tiyatroseverlerle buluşacak.

Sönmez Atasoy'un yazdığı ve Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Kurt’un yönettiği oyunda ‘Yüreklerimiz neyi arar bu yolculukta’ teması işleniyor ve Yunus Emre’yi Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı Alpay Ulusoy canlandırıyor.

‘Yunus Emre ve Türkçe Yılı’ etkinlikleri kapsamında sahnelenen oyunun dekor tasarımı Hakan Dündar’a, kostüm tasarımı Funda Karasaç’a, ışık tasarımı Mustafa Bal’a ve müzikleri Nedim Yıldız’a ait.

Bu yıl 23’üncüsü ‘Tiyatro Üç’ adı altında kutlanacak ‘Skampa Tiyatro Festivali’ne; Kosova, Litvanya, Türkiye, Sırbistan, Arnavutluk ve Karadağ’ın seçkin tiyatro ekipleri katılacak.

Festival, Arnavutluk’taki ana eğilimleri ve uluslararası sahne pratiğini sunmayı ve kültürlerarası diyalog için alan yaratmayı amaçlıyor.

Şimdiye kadar 300’den fazla oyunun ve 4 binden fazla sanatçının katıldığı festivale, Devlet Tiyatroları 2003 yılında Ankara Devlet Tiyatrosunun ‘Git-Gel Dolap’, 2004 yılında İstanbul Devlet Tiyatrosunun ‘Sersemler Evi’ ve geçtiğimiz yıl yine Ankara Devlet Tiyatrosunun ‘Sonsuzluk Kitabevi’ adlı oyunlarıyla katılmış ve izleyenlerden tam not almıştı.

Festival boyunca, Elbasan şehrinin açık alanları, kale, Etnografya Müzesi gibi alanlarda; atölye çalışmaları, sunumlar, konserler, sergiler, toplantılar gibi çeşitli etkinlikler de festival boyunca seyirciyle buluşacak.