DEVLET TİYATROLARI KUZEY MAKEDONYA YOLCUSU

Devlet Tiyatroları, 5’inci Uluslararası Othello Tiyatro Festivaline katılmak üzere Kuzey Makedonya’ya gidiyor.

02-07 Ekim tarihleri arasında Kuzey Makedonya’nın Gostivar şehrinde gerçekleştirilecek festivale İstanbul Devlet Tiyatrosu ‘Bir Nefes Dede Korkut’ ile katılacak. Oyun, 5 Ekim Salı günü saat 20.00’da Tiyatro Gostivar Sahnesinde tiyatroseverlerle buluşacak.

Gökçe Kurt Elitez’in derleyip yönettiği oyun, Dede Korkut Hikâyelerinden Boğaç, Deli Dumrul ve Tepegöz’ü anlatıyor. Oyunda; Gökçe Kurt Elitez, Ziya Serkan Doğan, Fuat Yıldız ve Bahri Çakır rol alıyor.

Dekoru, atmosferi, coşkulu dansları ve müzikleri ile seyirciyi daha en baştan içene çeken oyunun dekor ve kostüm tasarımı Dilek Kaplan’a, ışık tasarımı Önder Ay’a, müzikleri Fuat Yıldız ve Bahri Çakır’a ve dans düzeni ise Alpaslan Karaduman’a ait.

Bu yıl 5’incisi düzenlenen festivalde sergilenecek oyunlar, Balkanların önde gelen tiyatro yönetmenleri, tiyatro eleştirmenleri ve devlet tiyatrosu sanatçıları tarafından oluşan jüri ekibi tarafından değerlendirilecek ve başarılı bulunanlar en iyi oyun, en iyi yönetmen, en iyi erkek ve kadın oyuncu kategorilerinde ödüllendirilecek.

2019 yılında Bursa Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen “Barbara’nın Doğumu” adlı oyun ‘3. Uluslararası Othello Tiyatro Festivali’nde ‘en iyi oyun’ ödülüne layık görülmüş ve büyük bir başarıya imza atmıştı.