DT, ‘BÖCEKBAŞI ZÜLFİYAR EFENDİ’NİN ALELADE HAYATI’ İLE GÜLDÜRECEK

Devlet Tiyatroları, 500 yıl öncesinden günümüze de ışık tutan Osmanlı polisiye komedisi ‘Böcekbaşı Zülfiyar Efendi’nin Alelade Hayatı’nı ilk kez seyirciyle buluşturacak. Oyun, lale soğanlarının kaçak yöntemlerle yurt dışına çıkaranların yakalanmasını komik bir dille anlatacak.

Özlem Lale’nin yazdığı, İsmet Numanoğlu’nun yönettiği ve Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen oyun, 9 Kasım Salı günü Altındağ Tiyatro Sahnesinde saat 20.00’de dünya prömiyerini yapacak.

Dekor tasarımını Cenk Oral’ın, kostüm tasarımını Özge Akarsu’nun, ışık tasarımını Osman Uzgören’in, müziklerini Gürkan Çakıcı’nın ve dans düzeninin Deniz Alp’in hazırladığı oyun, Kasım ayının sonuna kadar Altındağ Sahnesi’nde izlenebilecek.

Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncusu ve yönetmen İsmet Numanoğlu yaptığı açıklamada, oyunun ilk kez Devlet Tiyatroları tarafından sahneye koyulduğunu söyledi.

Numanoğlu, oyunu modern bir bakış açısıyla değerlendirdiklerini belirterek, ‘Oyun her ne kadar Osmanlı döneminde geçse de; oyunu, geleneksel nüveleri içinde barındıran ama biraz da günümüzün bakış açısıyla, komediyi değerlendirerek, hem kostüm hem dekor hem de oyunculuk biçemleri olarak modern bir bakış açısıyla harmanladık’ dedi.

Oyunun danslarının ve müziklerinin de çok keyifli olduğunu ifade eden Numanoğlu, dekorun ana omurgasına da lale figürü koyduklarını ve onun yapraklarıyla iç ve dış mekana geçiş yaptıklarını anlattı.

Numanoğlu şunları kaydetti;
“Cenk Oral dekor tasarımımızı yaptı. Oyunumuz Osmanlı döneminde geçse de ağır bir Osmanlı dekoru değil; hafif, pratik geleneksel Türk tiyatrosuna da gönderme yapan bir dekor. Özge Akarsu gelenekselle moderni birleştirip kostümleri tasarladı. Rengarenk, ışıl ışıl gülmecesi bol bir oyun oldu.”

Oyunun konusundan da bahseden Numanoğlu, “Devletin içinden paşalar lale soğanlarının garba satılmasına ön ayak oluyorlar ve bunları bulup ortaya çıkarmak için dönemin emniyet mensupları gizli soruşturma yürütüyor. Haksızlığa uğrayarak gözden düşmüş eski Böcekbaşı Zülfiyar Efendi’nin hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır. Türlü entrikalarla verilen görevi yerine getirmeye çalışacak olan Zülfiyar Efendi ve arkadaşları komik durumlara düşüp nihayetinde güzel bir noktaya varacaklar” diye konuştu.