Dünya klasiği 10 eser, Ankara'da Tiyatroseverlerle Buluşacak

Devlet Tiyatroları (DT) Türkiye genelinde sahnelediği dünya klasiği oyunlarını, 15-20 Şubat tarihleri arasında Ankara’da tiyatroseverlerle buluşturacak.


Bu yıl dokuzuncusu gerçekleştirilecek "Ankara Buluşmaları" boyunca Cimri, Bir Yaz Gecesi Dönümü Rüyası, Sırça Kümes, Arzu Tramvayı, Medea, 80 Günde Devr-i Alem, Karıncalar-Bir Savaş Vardı, Bir Picasso, Eskicinin Tazesi ve çocuk oyunu Alice Harikalar Diyarında adlı oyunlar Ankaralı izleyicilerin beğenisine sunulacak.


Ankara'daki 10 farklı sahnede bir hafta boyunca 54 temsilin gerçekleştirileceği ‘Klasikler Haftası’na ilişkin DT Genel Müdürü Mustafa Kurt, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.


Daha önce Kasım ayında yerli oyunlar haftasını gerçekleştirdiklerini belirten Kurt, şimdi de Antik Yunandan başlayarak günümüz klasik yazarlarını seyirciyle buluşturacaklarını söyledi.


Ankara'daki sahneleri bu oyunlara ayırdıklarını bildiren Kurt, seyircilerin bölgelerde severek izledikleri oyunları Ankara'da toplayarak başkentli tiyatroseverlerin beğenisine sunacaklarını anlattı.


Tiyatroseverlerin, haftanın tüm günlerini değerlendirebileceği şekilde, bölgelerde titiz bir hazırlık süreci gerçekleştirdiklerini aktaran Kurt, "Bu oyunlar her zaman gelen oyunlar değil ama hem Devlet Tiyatrolarının gücü bakımından hem de seyircilerimize sunuş bakımından bir ziyafet olacağını düşünüyorum." dedi.


Kurt ayrıca, klasiklerin yanı sıra şans verdikleri yeni yazarların oyunlarını da repertuvarlarına eklediklerini dile getirdi. Kurt, tiyatroseverleri "Ankara Buluşmaları" kapsamında oynanacak tiyatro oyunlarını izlemeye davet etti.
Bu arada, oyunlar için bilet satışlarına da bugün itibarıyla başlandı.


- Oyunların gösterileceği sahneler


Dünya klasiği oyunlardan Jean - Baptiste Poquelin Molière’in yazdığı Cimri, Büyük Tiyatro'da; William Shakespeare’in yazdığı ‘Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası’, Cüneyt Gökçer Sahnesi'nde; Jules Verne’in yazdığı 80 Günde Devr-i Alem, Altındağ Tiyatrosu'nda; Tennessee Williams’ın yazdığı Sırça Kümes, Şinasi Sahnesi'nde ve Arzu Tramvayı, Küçük Tiyatro'da; Euripides’in yazdığı Medea, Akün Sahnesi'nde; Boris Vian ve John Steinback’in yazdığı Karıncalar/Bir Savaş Vardı, İrfan Şahinbaş Sahnesi'nde; Jeffrey Hatcher’ın yazdığı Bir Picasso, Stüdyo Sahne'de; Federico Garcia Lorca’nın yazdığı Eskicinin Tazesi, Pursaklar DT Sahnesi'nde ve Lewis Carrol’un yazdığı çocuk oyunu Alice Harikalar Diyarında ise Türkocağı Sahnesi'nde izleyicisiyle buluşacak.