DEVLET TİYATROLARI "VAN AKDAMAR ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATROLARI ŞENLİĞİ" BAŞLIYOR…

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen

“Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği" bu yıl 19. kez perde açacak.
 

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından her yıl düzenlenen “Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği”nin 19.su bu yıl 23-30 Nisan tarihleri arasında Van Devlet Tiyatrosu bahçesinde müzik eşliğinde gökyüzüne bırakılacak balonların uçurulmasıyla başlayacak.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ haftası içerisinde yer alan Devlet Tiyatrolarının düzenlediği festivalde bu yıl, 4 okul, 1 Kadın Derneği ve 2 Devlet Tiyatrosu oyunu olmak üzere 7 ayrı oyun 13 kez küçük sanatseverler için perde açacak.

Van Kültür Merkezi Sahnesi’nde sahnelenecek oyunlardan ilki Diyarbakır Devlet Tiyatrosu yapımı “Küçük Nasrettin”. Van'ın daha önceden belirlenen ilçe ve köylerindeki okullar ve bir kadın derneği de şenlik boyunca eserlerini sahneye taşıyacak: Mustafa Necati Ortaokulu “Komşu Köyün Delisi”,  Özalp TOKİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi “Ocak”, Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi “Otogargara”, Lider Kadın Derneği “Minik Eller”, Vali Haydar Bey Anadolu Lisesi “İstanbul Efendisi” ve Antalya Devlet Tiyatrosu yapımı “Herkes İçin Keloğlan” 28-29 Nisan’da sanatseverlerle buluşacak.

Eğitim amaçlı atölye çalışmalarının yer alacağı şenlikte: İlhan ATEŞ, “Çocuklarla Mask Yapımı”, Duygu GÖKALP “Sevgi Ağacı” ve “Resim ve Boya Realizasyon Teknikleri ile Dönüşüm”, Gülden ÇELEN “Dans Atölyesi”, Aygül ÖZGEN “Sihirli Şapkalar”, Mustafa ERDEM “Kırmızı Burun Pandomim Atölyesi” çalışmalarını gerçekleştirecek.

Şenlik, 30 Nisan Cumartesi günü Akdamar Adası'na yapılacak geziyle son bulacak.

Şenlik programı için tıklayınız.