DEVLET TİYATROLARI ANKARA KÜÇÜK HANIMLAR KÜÇÜK BEYLER ULUSLARARASI ÇOCUK TİYATROLARI FESTİVALİNDE GENÇ YETENEKLER AYAKTA ALKIŞLANDI…

25 Nisan 2022 Pazartesi günü Anıtkabir ziyaretinin ardından etkinlikler eşliğinde ve oldukça yoğun bir katılımla coşku içinde başlayan “Ankara Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali” coşkuyu ve güzel duyguları aynı günün akşamına da taşıdı.

Küçük Tiyatro’da 20.30’da başlayan ve Devlet Tiyatroları yöneticileri, çalışanları, yerli-yabancı tiyatro gruplarının yer aldığı ve Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı Tolga TEKİN’in sunuculuğunu üstlendiği gecede ilk olarak Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa KURT festivalin açılış konuşmasında:

“Festivalimiz çok değerli ve önemli bir festival. Biz çocuklarımıza çok önem veriyoruz. Onlar geleceğin seyircileri. Onları ne kadar bilgili, görgülü, kültürlü yetiştirebilirsek o kadar mutlu oluruz.Bu sene klasik oyunlarda çocuklarımıza da yer açtık. Önümüzdeki yıllardan itibaren Yerli Yazarlarımızın oyunlarını sahnelediğimizde yerli çocuk oyunlarımıza da yer vereceğiz. Biz istiyoruz ki çocuklarımız dünya çocuklarıyla yarışabilsin. Hem dünya klasiklerini hem de bizim yerli yazarlarımızın eserlerini öğrensinler. Onlarla yarış halinde olsunlar.  Çünkü sanat bir barış köprüsüdür. Biz kendi kültürümüzü yabancı çocuklara ne kadaranlatabilirsek, onlar da Türk kültürünü öğrenmiş olurlar.

2 yıl önce Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Kamyon Tiyatrosuyla yaklaşık 15 binin üzerinde, geçen yıl İç Anadolu Bölgemizde 55 bin çocuğumuza ulaştık. Bu çok değerli çok önemliydi. İlk defa tiyatroyu gören izleyen çocuklarımızın ‘Devlet Tiyatrosu yine gelsin’ talepleri oldu. Belediye Başkanları, Kaymakam ve Valilerimiz bize resmi davette bulundular. Çocuklar çok değerli, çok kıymetli. Gördüklerini hiç unutmuyorlar. O yüzden biz de Devlet Tiyatrosu olarak çocuklarımıza yatırım yapmaya devam edeceğiz.

Festivalimizin bu sene 17.sini gerçekleştiriyoruz. Bu festivalimizi sadece biz yapmadık. Bizden önceki Genel Müdürlerimiz, Bölge Müdürlerimiz her daim festivalin içinde oldular. Kültür ve Turizm Bakanlarımıza, Genel Müdürlerimize, sanatçılarımıza, teknik ve idari ekibimize, emeğe geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Çünkü festivalin çapı gün geçtikçe büyüyerek devam ediyor. Bu sene de çok özenli çalıştık. Bu nedenle başta Ankara Müdürümüz İpek ATAGÜN GEZENER ve çalışma arkadaşlarına, sanatçı, teknik, idari festivalde emeği geçen tüm arkadaşlarıma içtenlikle çok teşekkür ediyorum. Festivalimiz ne kadar büyür gelişirse Türk Tiyatrosu da o kadar büyür ve gelişir. O yüzden bugün sabahtan başlayarak bizi yalnız bırakmayan siz değerli seyircilerimize de içtenlikle çok teşekkür ediyorum. Devlet Tiyatrosu Türkiye’nin en büyük kültür ve sanat kurumudur. Biz bu sanat kurumunda niteliği artırmak istiyoruz. Festivale katılan yabancı gruplara hoş geldiniz diyorum. Festivalimizin sağlıklı, mutlu ve çok başarılı geçmesini arzu ediyor, saygılar sunuyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Ardından muhteşem piyano resitaliyle geceyi aydınlatan İpek Nisa GÖKER izleyenler tarafından ayakta alkışlandı. Resitalinde 5 bestesini icra eden İpek yeteneği ve sempatikliğiyle hayran bıraktı. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Ana sanat Dalı Obua ve Fagot öğrencilerinin müzik dinletisi de davetliler tarafından büyük beğeni kazandı.

Açılış töreninde son olarak katılımcı gruplara plaketleri sunuldu. Sırasıyla İtalya, Bulgaristan, Slovenya, İspanya, İsviçre ve Polonya ile Türkiye’den Alanya Belediye Tiyatrosu, İstanbul, Ankara, Van, Bursa, Erzurum Devlet Tiyatroları’na plaketleri takdim edildi.Daha sonra Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivalinde 13 yıldır görev alan ve etkinliklerin sunuculuğunu gerçekleştirenAntalya Devlet Tiyatrosu Sanatçısı –YönetmenSabri ÖZMENER’e festivaldeki katkılarından dolayı Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa KURT tarafından plaket verildi.

Ankara “Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali” birbirinden güzel oyunlar ve etkinliklerle 30 Nisan Cumartesi gününe kadar küçük sanatseverlerle birlikte olmaya devam edecek.