“DEVLET TİYATROLARI, 22. TRABZON ULUSLARARASI KARADENİZ TİYATRO FESTİVALİ” PERDELERİNİ AÇTI…

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Trabzon Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali” sanatseverlere 22. kez merhaba dedi.

05 Mayıs 2022 Perşembe akşamı Trabzon Haluk Ongan Sahnesinde seyircinin yoğun ilgisiyle başlayan ve Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon İl Jandarma Komutanı Adem Şen, Sayıştay Müfettişi Mehmet Beder’in yanısıra birçok davetlinin de yer aldığı kokteylin ardından açılış konuşmasını gerçekleştiren Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa KURT:

Köklü bir tarihe sahip olan ve yıllardır üstün bir gayretle seyirciyi buluşturulan Trabzon Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivalinde 22. kez buluşmanın mutluluğu ve gururunu yaşadığını” ifade etti.

-Yine bir bahar sevinci içinde festival heyecanı içerisindeyiz. Baharın rengârenk her tonda kendini gösterdiği Trabzon; yeşili, moru, alıyla gökkuşağı renklerinin armonisiyle müjdeler bizlere bu mevsimi. Devlet Tiyatroları da ‘Trabzon Uluslararası Karadeniz Festivali’yle şehre sanat baharını getirir. Tıpkı yamaçlardan aşağı inen serin sular gibi akıtır, içerisinde olan insani değerlerini. Bir çatı altında toplarken bugün burada diğer ulus ve milletleri, işte bu insani olan değerlere olan bağlılığımızdır bu gayede en büyük sloganımız. “Tiyatro; insana insani olanı insanca anlatma işidir” sözü sırrımızdır, tiyatronun büyüsü de işte bu sözde gizlidir. Tiyatronun o eşsiz birlikteliğidir kalplere hep sevgi tohumu eken. Mesafelerin anlamsızlaştığı, gönül birlikteliğinin en önemli görsel tanığıdır bu festival gelecek insanlık adına...-

“Bu yıl yirmi iki yaşına girecek olan Devlet Tiyatroları Trabzon Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali’nin gerçekleşmesinde desteğini esirgemeyen Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a, Trabzon Valisi Sayın İsmail Ustaoğlu’na, katılımcı ülkelerin sanatçılarına, Trabzon Devlet Tiyatrosu çalışanlarına ve tüm mesai arkadaşlarına teşekkürlerini sunan KURT, bu değerli festivalin sanatın ortak değerlerini yıllar boyu sürdürmesini temenni ederek”, açılış oyunu olan Kanlı Nigar'ı izlemeye gelen seyircilere iyi seyirler diledi.

Açılış konuşmasının ardından Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa KURT’a ‘Festival Plaketi’ ile Spor Toto Süper Lig 2021-2022 Ahmet Çalık Sezonu Şampiyonu Trabzonspor'un futbolcularının imzaladığı bir forma takdim edildi.

Devlet Tiyatrosundan 4, katılımcı ülkelerden 5 oyunun 18 kez sahneleneceği festival 20 Mayıs Cuma gününe kadar devam edecek.

Festival programı için tıklayınız.