“KONYA 14. BİN NEFES BİR SES ULUSLARARASI TÜRKÇE TİYATRO YAPAN ÜLKELER FESTİVALİ” BAŞLIYOR…

‘Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali’ 20-30 Mayıs tarihleri arasında Konya’da tiyatroseverlerle buluşacak.

Devlet Tiyatroları tarafından düzenlenen ‘Konya Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali’, yurtdışından ve Türkiye’den Türkçe tiyatro yapan önemli tiyatro gruplarını 14. kez Konya’da ağırlayacak.

20 Mayıs Cuma günü saat 10.00’da Atatürk Anıtı’na Çelenk Sunumu, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı Töreni ile başlayacak olan festival; tüm ekiplerin Anıt Alanı’ndan Konya Valiliği’ne kortej yürüyüşü, Valilik Binasına Varış - Mehter Takımı dinletisi, Konya Valisi Vahdettin Özkan’ın grupları karşılaması, Tiyatro ekibi temsilcileri ve Devlet Tiyatrosu yöneticilerini kabulü ile devam edecek.

Açık Hava Sahnesi’nde akşam saat 19.00’da Gagauz Yeri (Moldova) - D. Tanasoğlu Adına Gagauz Milli Tiyatrosu Dans Gösterisi, Kazakistan Cumhuriyeti - Nur-Sultan Akimat Zhastar Tiyatrosu açılış konseri ve festival açılış konuşmaları yer alacak.

Festivalin açılışı İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen ‘Profesyonel’ adlı oyunla, 20 Mayıs Cuma günü saat 20.30’da Konya Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde gerçekleşecek.

Yurtdışından Türkçe tiyatro yapan ülkeleri destekleyerek Konyalı tiyatroseverlerle buluşturma özelliği taşıyan etkinlik için Kosova, Azerbaycan, Gagauz Yeri (Moldova), Hollanda ve Kazakistan Cumhuriyeti Tiyatroları da Konya’ya gelecek.

Festivalde: İstanbul Devlet Tiyatrosu ‘Profesyonel’i, Kosova Sanat Tiyatrosu ‘Parkta Güzel Bir Gün’ü, Azerbaycan Devlet Yuğ Tiyatrosu ‘Palyaço Z’yi, Gagauz Yeri (Moldova) D. Tanasoğlu Adına Gagauz Milli Tiyatrosu ‘Körlerin Dünyası’nı, Kazakistan Devlet Kukla Tiyatrosu ‘Macbeth’i, Van Devlet Tiyatrosu ‘Geçmişten Gelen Kadın’ı, Hollanda NY Prodüksiyon ‘Yerli Yersiz’i, Kazakistan Nur-Sultan Akimat Zhastar Tiyatrosu ‘Hırçın Kız’ı tiyatroseverlerle buluştururken, Konya Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Konservatuvarı öğretim üyeleri ve öğrencileriyle 21 Mayıs Cumartesi günü saat 19.00’da, Kazakistan Nur-Sultan Akimat Zhastar Tiyatrosu ise 22 Mayıs Pazar günü saat 21.20’de Açık Hava Sahnesi’nde konserler verecek.

Workshop etkinliklerinin de yer alacağı festivalde, Gagauz Yeri (Moldova) D. Tanasoğlu Adına Gagauz Milli Tiyatrosu Dans Master Class-Workshop etkinliklerini Açık Hava Sahnesi’nde 23 Mayıs Pazartesi günü saat 21.30’da gerçekleştirecek.

‘Türkiye’den 2, yurtdışından 6 olmak üzere toplam 8 farklı oyun ve 11 temsil ile seyirci karşısına çıkacak olan “Konya 14. Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali” 30 Mayıs Pazartesi gününe kadar devam edecek.

Festival programı için tıklayınız.