DEVLET TİYATROLARINDA YAZARLAR BULUŞUYOR…

Devlet Tiyatroları “Yazarlar Buluşması” ve “Cumhuriyet’in 100. Yılında Kadın” konulu oyun yazma yarışması ödül töreni 16 Mayıs Pazartesi günü gerçekleşecek.

Bir milletin ulusal ruhunun temelinin kadınların elinde olduğunun her zaman bilincinde olan Devlet Tiyatroları bir sanat kurumu olarak sorumluluğunu önce sanatta kadın diyerek sunmuş ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün "Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir" sözünün ışığında Türk sanat hayatına önemli eserlerle ve yetiştirdiği sanatçılarla katkıda bulunmuş, bulunmaya da devam etmektedir.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü bu amaç doğrultusunda; 2023 yılında büyük coşkuyla kutlanacak olan Cumhuriyet’in ilan edilişinin 100. yılı adına "Cumhuriyet’in 100. Yılında Kadın" adlı oyun yazma yarışmasını düzenlemiştir. Kadının toplum içindeki yeri hakkındaki farkındalığı arttırmak, bağımsızlık yolunda verilen savaşlarda onları anmak, bilim ve sanat alanlarındaki başarılarını ve kadın sorunlarını geniş halk kitlelerine tiyatro sanatının eğitici ve öğretici özelliklerinden yararlanarak ulaştırmak ve tiyatro sahnelerinde öne çıkartmak, kadına verilen değeri yüceltmek, yerli yazarları ve eserleri teşvik etmek amacıyla düzenlenen yarışmanın sonucunda 5 yazarın eserleri dereceye girmeye hak kazanmıştır:

“Holden’in Külkedileri” oyunu ile birincilik ödülüne Abdullah ÖZTÜRK, “Neveser” oyunu ile ikincilik ödülüne Nurten MERİÇER, “Müzeci” oyunu ile üçüncülük ödülüne Mehmet YILMAZ, “Halet” oyunu ile birinci mansiyon ödülüne Elif KOÇ, “Umay’ın Çığlığı” oyunu ile ikinci mansiyon ödülüne Hüseyin ERDOĞAN layık görülmüştür.

16 Mayıs Pazartesi günü saat 14.00’te Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Refik Ahmet Sevengil Tiyatro Kütüphanesi’nde gerçekleşecek olan törende ayrıca Devlet Tiyatrolarında daha önce hiçbir oyunu oynanmamış yerli yazarlarımız buluşacak.

Bu kapsamda:

2019-2020 sezonunda oynanan; “Arf Sabiti” oyunu yazarı Feraye ŞAHİN, “Moira’nın Gece Döngüsü” oyunu yazarı Erkan CANLI, “Lüküs Hayat” oyunu yazarı Ekrem Reşit REY, Uçmak (HezerfanAhmed Çelebi) oyunu yazarı Ömer F. OYAL, “İyi Şanslar” oyunu yazarı A. Okday KORUNAN, “Kostümlü Rüzgâr” çocuk oyunu yazarı Yasin YÜREKLİ, “1919: Şafak” oyunu yazarı Asiye Demet KÖSE- Volkan Ateş GÜNDÜZ, “Yardımcı Aranıyor” oyunu yazarı Emine Erdem ALPYÜRÜK, “Bir Kümes Hikâyesi” çocuk oyunu yazarı Hilmi Zafer ŞAHİN,

2020-2021 sezonunda oynanan; “Âşık Veysel” oyunu yazarı Osman Nuri ERCAN, “Yunus Diye” adlı çocuk oyunu yazarı Erdal Ozan METİN,

2021-2022 sezonunda oynanan; “Kadınlar İstasyonu” oyunu yazarı Demet BOZKURT, “Üç Yaşam Bir Öykü” oyunu yazarı Umut Özgün TEZBAŞARAN, “Yol” oyunu yazarı Ozan UÇAR, “Şerbet Hanımın Deli Aşkları” oyunu yazarı Umut AZDAL, “Çemberin 6 Noktası” oyunu yazarı Onur ALGIN, “Kurbağa Vırak” çocuk oyunu yazarı Kutlay AKBAL, “Sonum Başlangıcımdır” oyunu yazarı Nurduran Duman, “Totem Felsefesi” oyunu yazarı Şahin ÜNAL, “Siyabend ile Hece” oyunu yazarı Cem DÜZOVA bir araya gelecek.