TÜRKÇE TİYATRO YAPAN ÜLKELERİN ADRESİ “KONYA 14. BİN NEFES BİR SES ULUSLARARASI TÜRKÇE TİYATRO YAPAN ÜLKELER FESTİVALİ” BAŞLADI

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl 14.sü düzenlenen ‘Konya Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali’ 7 Ülkenin sanatını buluşturdu…

Yurtdışından ve Türkiye’den Türkçe tiyatro yapan önemli tiyatro gruplarının ağırlanacağı festival 20 Mayıs Cuma günü saat 10.00’da misafir ülke gruplarıyla birlikte, Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Konya Valiliği binasına kortej yürüyüşü ve Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı gösterisinin ardından Konya Valisi Vahdettin ÖZKAN, Devlet Tiyatroları Genel Müdür Yardımcısı Hüsnü Emre BAŞER, Başrejisör Bengisu GÜRBÜZER DOĞRU, Konya Devlet Tiyatrosu Müdürü Yaşar ÖZBOZ ve festival kapsamında yer alan misafir ülkelerin temsilcilerini makamında kabul etti.

Festival ekibini misafir etmekten büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Vali ÖZKAN; ‘‘Türk Dünyası arasında köprü kurma; sanat faaliyetleri vasıtasıyla olunca daha da kıymet alıyor. Bin Nefes Bir Ses’i Konya’da buluşturduğu için Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğümüze, Türk dünyasından, gönül dünyasından teşrif eden bütün sanatçılarımıza teşekkür ediyorum. Sanatlarıyla bütün insanlara dokunarak kültürümüzü ve geleneğimizi gelecek nesillere aktarmada çok önemli bir misyonu ifa ediyorsunuz. Bizler de bundan istifade edeceğiz. Kültür ve tarih açısından zengin bir şehir olan Konya, 200 yıl Selçuklu’ya başkentlik yapmıştır. Selçuklu'ya ait birçok eseri ilimizde görebilirsiniz. Ayrıca Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî ve birçok âlim, ârif vardır. Bunlar ilim ve irfanlarıyla bütün kültürlere, bütün inançlara ve bütün dünyaya hitap etmişlerdir. Sanat ve kültürel değerler bizim için en kıymetlisidir. Bunun hep beraber kıymetini bileceğiz.’’ şeklinde konuştu.

Sanatsal ve kültürel değerlerin birleşmesinin ve sanatın ortak dilini Konya’dan duyurmanın mutluluğunu yaşıyoruz…

Devlet Tiyatroları Genel Müdür Yardımcısı Hüsnü Emre BAŞER ‘Konya Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali’ akşamında yaptığı açılış konuşmasında; bu festival ile sanatsal ve kültürel değerlerin birleşmesinin ve sanatın ortak dilini Konya’dan duyurmanın mutluluğunu paylaştıklarını vurgulayarak, Anadolu insanının engin hoşgörüsü, bilim ve teknik alanındaki üstünlükleri, köklü kültürel ve sosyal yapıları bu coğrafyanın ana yurdumuz olmasında büyük etken olduğunu belirtti. BAŞER; “Bu bağlamda yaşama sevinci, dünya görüşü ve hayat felsefesi ile dünyaya ışık tutan Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’yi, Türk milletini dildeki ustalığı ve nükteleriyle temsil eden Nasreddin Hoca’yı, insan ve insanlık sevgisiyle adeta insanlığa medeniyet dersleri vermiş olan Yunus Emre’yi anmadan geçemeyiz. Bu süreçte desteklerini her daim esirgemeyen Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri ERSOY ve Sayın Bakan Yardımcımız Özgül ÖZKAN YAVUZ hanımefendiye, Konya Valimiz Sayın Vahdettin ÖZKAN’a, katılımcı ülkelerin sanatçılarına, Konya Devlet Tiyatrosu ailesine ve bu projenin mimarı olan Sayın Genel Müdürümüz Mustafa KURT ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü çalışanlarına, festivalde emeği geçen tüm sanat emekçilerine sonsuz şükranlarımı sunarım. Siz kıymetli seyircilere iyi seyirler dilerim” diye konuştu.

Devlet Tiyatroları Genel Müdür Yardımcısı Hüsnü Emre BAŞER’in ardından söz alan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül ÖZKAN YAVUZ; “14 sene önce başlayan bu festivalin, kültürlerimizi birleştiren önemli bir etkinlik olarak günümüzde yerini aldığını belirterek, -festivalin düzenlenmesinde emeği olanlara binlerce kez teşekkür ediyoruz. Bir teşekkür de bizleri yalnız bırakmayan seyircilere ediyorum” dedi.

Konya Valisi Vahdettin ÖZKAN ise; “Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivalinin Konya’ya hayırlı olmasını ve tiyatro vesilesiyle bağlı olan kardeşliğin daha da artması temennilerini” iletti.

Festivalin İlk Oyunu “Profesyonel”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül ÖZKAN YAVUZ, Devlet Tiyatroları Genel Müdür Yardımcısı Hüsnü Emre BAŞER, Konya Valisi Vahdettin ÖZKAN ve çok sayıda tiyatroseverin yer aldığı programda Konya Devlet Tiyatrosu Salonunda İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı “Profesyonel” adlı oyun sahnelendi.

Festival: İstanbul Devlet Tiyatrosu ‘Profesyonel, Kosova Sanat Tiyatrosu ‘Parkta Güzel Bir Gün’, Azerbaycan Devlet Yuğ Tiyatrosu ‘Palyaço Z’, Gagauz Yeri (Moldova) D. Tanasoğlu Adına Gagauz Milli Tiyatrosu ‘Körlerin Dünyası’, Kazakistan Devlet Kukla Tiyatrosu ‘Macbeth’, Van Devlet Tiyatrosu ‘Geçmişten Gelen Kadın’, Hollanda NY Prodüksiyon ‘Yerli Yersiz’, Kazakistan Nur-Sultan Akimat Zhastar Tiyatrosu ‘Hırçın Kız’ adlı oyunları tiyatroseverlerle buluştururken, Konya Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Konservatuvarı öğretim üyeleri ve öğrencileriyle bugün saat 19.00’da, Kazakistan Nur-Sultan Akimat Zhastar Tiyatrosu ise 22 Mayıs Pazar günü saat 21.20’de Açık Hava Sahnesi’nde konserler verecek. Workshop etkinliklerinin de ter alacağı festivalde , Gagauz yeri (Moldova) D. Tanasoğlu Adına Gagauz Milli Tiyatrosu Dans Master Class-Workshop etkinliklerini Açık Hava Sahnesinde 23 Mayıs Pazartesi günü saat 21.30’da gerçekleştirecek.

Türkiye’den 2, yurtdışından 6 olmak üzere toplam 8 farklı oyun ve 11 temsil ile seyirci karşısına çıkacak olan “Konya 14. Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali” 30 Mayıs Pazartesi gününe kadar devam edecek.

21.05.2022