BAŞKENT KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ SÖYLEŞİLERLE RENKLENECEK…

ORTA ÇAĞ’DAN SHAKESPEARE’E KOSTÜMLER,
ANTİK YUNAN TİYATROSU,
TİYATRO YÖNETMENLİĞİ VE FİZİKSEL TİYATRO

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında Küçük Tiyatro’da 28-30 Mayıs tarihleri arasında söyleşiler düzenleyecek.

Sevgi TÜRKAY ile Orta Çağ’dan Shakespeare’e Sahneler ve Kostüm Tasarımı

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden mezun olan, Devlet Tiyatrolarında uzun yıllar kostüm tasarımcısı olarak görev alan ve konservatuvarlarda öğretim üyesi olarak eğitim veren Sevgi TÜRKAY, “Orta Çağ’dan Shakespeare’e Sahneler ve Kostüm Tasarımı” konulu söyleşisiyle 28 Mayıs tarihinde saat 14.00’te tiyatro bölümü öğrencileri ve genç tiyatro oyuncuları ile bir araya gelecek.

Kyriaki SPANU ile Antik Yunan Tiyatrosu

Teselya Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Kyriaki SPANU “Antik Yunan Tiyatrosu” üzerine bilinenler hakkında 29 Mayıs Pazar günü saat 14.00’te Küçük Tiyatro’daki söyleşisinin ilk bölümünde; amfi tiyatro ve mimarisi, dramın kökenleri, koro ve aktörler (müzik ve dans), maske ve karakterin yaratılışı, oyunların oynandığı büyük dini bayramlar, oyun yazarları, açık hava tiyatrolarında çağdaş performanslar ve koronun işlenmesini ele alacak. İkinci bölümde ise ‘Yunan Tiyatrosu’ üzerine uygulamalı bir atölye çalışması yapılacak.

Julio PANNO’dan Tiyatro Yönetmenliği ve Fiziksel Tiyatro

Yönetmen ve Koreograf Julio PANNO’dan ‘Tiyatro Yönetmenliği ve Fiziksel Tiyatro’ konulu söyleşi 30 Mayıs Pazartesi günü saat 14.00’te Küçük Tiyatro’da gerçekleşecek.

Panelin ilk bölümünde oyuncuların; denge, eylemler, enerji, gerilim, duraklamalar ve sessizlik gibi çeşitli kaynaklar aracılığıyla kişinin kendi bedensel mantığını sürdürmesi, ikinci bölümünde ise geniş performans alanlarında oyun sahnelenirken morfolojik olanaklara ve semiyotik kaynaklara bir giriş yapılacak. Ayrıca hem oyunun dramaturjisini hem de oyuncunun fiziksel çalışmasını destekleyen görsel bir dil elde etmek için çalışılacak değişkenlerden bazıları (denge, dönüm noktaları, merkez, kompozisyon, dinamik gerilimler) ve Gestalt ilkelerinin uygulanması da ele alınacak.

PANNO, izleyici ile icracı arasındaki mesafenin, icracının iç ifadesinin net bir şekilde algılanmasına izin vermediği mekânlarda, jest kaynaklarını destekleyecek görsel bir ifade yaratmayı amaçlıyor.

 

26.05.2022