DEVLET TİYATROLARI GENEL MÜDÜRÜ TAMER KARADAĞLI’DAN ADANA, GAZİANTEP VE İSTANBUL DEVLET TİYATROLARINA ZİYARET

10 Ağustos 2023 tarihinde Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevine başlayan Tamer Karadağlı, aynı gün 14. yerleşik sahnemiz olarak açılan Düzce Devlet Tiyatrosu için sanatçı ve teknik personel alımı sınavlarını başlattı. 10 gün süren sınavların hemen ardından Başrejisör Sükun Işıtan ile birlikte Adana, Gaziantep  ve İstanbul Devlet Tiyatrosunu ziyaret ederek incelemelerde bulundu. 

İlk olarak deprem felaketinde zarar gören illerimizden biri olan Adana’yı ziyaret ederek Devlet Tiyatrosu binasının durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Karadağlı, Adana Devlet Tiyatrosuna yeni bir sahne daha kazandırmak için ön görüşmeler yaparak bu konudaki süreci başlattı. Genel Müdür aynı zamanda Adana Devlet Tiyatrosu müdürü, sanatçıları, teknik ve idari personeli ile birlikte, 2023-2024 yeni tiyatro sezonu hazırlıklarına dair bir toplantı gerçekleştirdi.

Adana’dan sonra gittiği Gaziantep’te, Şehitkamil Belediyesi tarafından yapımı kısa sürede tamamlanan ve bölgede eşi benzeri olmayan bir konsept ile inşa edilen Gaziantep Devlet Tiyatrosu Şehitkamil Sahnesini gezerek incelemelerde bulunan Tamer Karadağlı, “Devlet Tiyatroları Şehitkamil Sahnesi, her detayıyla örnek gösterilecek, etkileyici bir tiyatro kompleksi” dedi ve şöyle devam etti: “Tiyatronun girişindeki fuayeden itibaren her bir detay son derece dikkatle ve incelikle düşünülmüş. Belediye Başkanımız Rıdvan beyi tebrik ediyorum. Ekibiyle, vizyoner yaklaşımıyla sadece Gaziantep için değil Türkiye için müthiş bir kazanıma imza atmış. Şimdi sıra Devlet Tiyatroları olarak bizde. 15 yıldır sürekli turne düzeni içinde  yüzlerce farklı oyun gönderdiğimiz Gaziantep’i kısa süre içinde  yerleşik bölge statüsüne taşıyacağız. Gaziantep Devlet Tiyatrosunun artık kendine ait bir kadrosu ve repertuvarı olacak. Böylece Gaziantep halkı neredeyse haftanın her günü oyun seyretme imkânı bulacak” ifadelerini kullandı.
 
Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Tamer Karadağlı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ile birlikte, toplam 5 bin 550 metrekarelik alan üzerinde hizmet veren ve içerisinde; sanat galerisi, 366 kişilik konser salonu, temel resim, yağlı boya, ebru ve hat, müzik atölyeleri, prova odaları, sanat kütüphanesi ve açık amfi alanı  bulunan Şehitkamil Sanat Merkezini ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi  25 Aralık Panorama Müzesi’ni  gezdi. Kahramanlık Müzesinden çok etkilendiğini belirten Karadağlı , her bir vatandaşımızın bu müzeyi mutlaka görmesi gerektiğini ekledi.

Devamında İstanbul Devlet Tiyatrosunu ziyaret eden Karadağlı,  yıllar sonra yeniden yapımıyla ülkemizin en prestijli ve donanımlı sanat merkezi olma statüsüne yerleşen AKM’de İstanbul Devlet Tiyatrosu müdür ve müdür yardımcıları ile yeni tiyatro sezonunun hazırlıklarına dair bir toplantı yaptıktan sonra, Atatürk Kültür Merkezi içerisinde yer alan atölyeleri gezerek incelemelerde bulundu.

08.09.2023