“MİDAS’IN KULAKLARI” PRÖMİYER YAPIYOR

Türk tiyatrosunun klasik eserlerinden biri olan "Midas'ın Kulakları" oyunu, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu tarafından Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi Orhan Asena Sahnesinde, 28 Eylül 2023 Perşembe günü saat 20.00'de prömiyer yapıyor.

Güngör Dilmen'in yazdığı ve Ali Volkan Çetinkaya'nın yönettiği oyun; M.Ö. Frigya’da kurulan Frig Krallığı’nın en meşhur Kralı Midas’ın, Tanrı Apollon ve Pan arasındaki “en iyi müzik icra etme” yarışmasında karar verici olarak tanrılar tarafından seçilmesiyle başlar. Midas (halkın beğenisine de boyun eğerek) yarışmada Pan’ı kazandırır. Duruma öfkelenen Apollon, Midas’a, kesse bile yeniden aynı yerden bitiverecek bir çift eşek kulağı armağan eder. Kimsenin kulaklarını görmesini istemeyen Midas; sinirli, şüpheci ve zalim bir kral olur ve sırrını bir süre sonra sadece saray berberiyle paylaşır. Ancak hiçbir sır sonsuza kadar saklı kalmaz. Derin sulardan yükselip, sazlıklardan fısıltı olarak ülkeye yayılır…

Oyunda; İlhami Özdemir, Nusret Baltacı, Oğuzhan Yücel, Giray Suner, Kader Durkadın Öner, Şükran Poyrazlı Latifoğlu, Ceren Kırtaş ve Burçin Demir Turgut rol alırken, dekor tasarımı Cenk Oral, kostüm tasarımı Tuğçe Özdemir, ışık tasarımı İzzettin Biçer, müzikleri Hakan Çetinkaya ve dans düzeni Meltem Yorulmaz tarafından hazırlandı.

27.09.2023