DEVLET TİYATROLARI DİYARBAKIR 19. ORHAN ASENA YERLİ OYUNLAR TİYATRO FESTİVALİ 6 EKİM'DE BAŞLADI

Açılışını Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Tamer Karadağlı ve Genel Müdür Yardımcısı Emre Başer’in gerçekleştirdiği, “Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali” bu yıl, dile kolay, 19. kez izleyicisiyle buluşuyor. Kadim kentimiz Diyarbakır’ın yetiştirdiği, ülkemizin oyun yazarlığı tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Orhan Asena’nın adını taşıyan festival, 6 Ekim’den itibaren 16 gün süresince tüm sanatseverlerle bir araya gelmeye hazırlanıyor.

Türkiye’nin tiyatro birikimine büyük katkı sunan, evrensel ve yerel motifleri ustalıkla harmanlayarak seyircilerimizi farklı bakış açıları, farklı deneyimler, farklı gündemlerle kültürel olarak zenginleştiren yerli oyun yazarlarımız, Türk tiyatro sanatının temel taşlarıdır. Her yıl düzenlenen “Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali” hem oyunlarını izleyicisiyle buluşturarak ustalarımızı vefa ile anmak hem yeni oyun yazarlarının yetişmesi için ilham verici bir deneyim sunmak hem de seyircilerimizle bu muhteşem sanatsal şöleninde bir araya gelmek için titizlikle hazırlandı.

Haydi, bize bizi anlatan, bizi bizle barıştıran, bize evrensel medeniyet yolunda, kökleri Anadolu topraklarıyla yeşeren yerli ve geleneksel kimliğimizden asla vazgeçmememiz gerektiğini salık veren “Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali”nde bir kez daha buluşalım…