“BİR NEFES DEDE KORKUT” BAKÜ’DE TİYATROSEVERLERLE BULUŞUYOR

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatrolarını temsilen Bir Nefes Dede Korkut” adlı oyun, Türk Dünyası'nda tiyatro sanatını yaygınlaştırmak, Türk halklarının geleneksel tiyatro sanatını korumak ve geliştirmek, modern sahne süreçlerinin ana yönelimlerini belirlemek ve Türk ülkeleri arasında sahne sanatına yeni bir ivme kazandırmak amacıyla “TÜRKSOY Uluslararası Tiyatro Festivali” kapsamında 2 Kasım Perşembe günü, saat 15.00’te Azerbaycan Devlet Genç Seyirci Tiyatrosunda sanatseverlerle buluşacak. 

“TÜRKSOY Uluslararası Tiyatro Festivali”, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafından 31 Ekim- 4 Kasım tarihleri arasında Bakü'de ve 2023 Türk Dünyası Kültür Başkenti Şuşa'da düzenlenecek.

İstanbul Devlet Tiyatrosunun sahnelediği, Gökçe Kurt Elitez’in derleyip yönettiği anonim eserde; Gökçe Kurt Elitez, Ziya Serkan Doğan, Ali Ertekin, Fuat Yıldız, Bahri Çakır rol aldı. Oyunun dekor ve kostüm tasarımı Dilek Kaplan, ışık tasarımı Önder Ay, müzik Fuat Yıldız ve Bahri Çakır, koreografi Alpaslan Karaduman, dramaturgi Canan Kırımsoy ve süpervizörlük Kubilay Karslıoğlu’na ait.

“Sen işitirsen eğer kalbin diliyle, bütün canlılar; ovalar, ağaçlar, taşlar, kuşlar konuşur. En küçük ayrıntı görünür olur. Seherler ve geceler destan anlatır, sen işitirsen… Havanın, toprağın, denizin, dağların, taşların, insanın dilinden anlamak kalbi duymaktır. Geçmişten bugüne birlikte yaşamın bilincini aktaran en kadim anlatılardır Kitabı Dede Korkut... Geçmiş, gelecek bugün bir olur, insan bir parçası... Var olmanın hissiyatını o günlerden bugünlere aktardık biz de Dede Korkut’un bir nefesiyle…”

30.10.2023