TÜRKSOY 1. ULUSLARARASI TİYATRO FESTİVALİ’NDE DEVLET TİYATROLARINA ÖDÜL

TÜRKSOY 1. Uluslararası Tiyatro Festivali’nde, İstanbul Devlet Tiyatrosunun "Bir Nefes Dede Korkut" adlı oyunu "En İyi Müzik Düzenlemesi" ödülüne layık görüldü.

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen festival; Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye ve Türkmenistan tiyatrolarının katılımıyla gerçekleşti.

Azerbaycan Akademik Millî Müzik Tiyatrosunda yapılan görkemli törenle TÜRKSOY tarafından ilk defa düzenlenen festivalde dereceye giren eserler ve sanatçılar ödüllerini aldı.

Gökçe Kurt Elitez'in derleyip yönettiği, İstanbul Devlet Tiyatrosunun "Bir Nefes Dede Korkut" adlı oyunu "En İyi Müzik Düzenlemesi" Ödülü’nü aldı.

Oyunda, Gökçe Kurt Elitez, Ziya Serkan Doğan, Ali Ertekin, Fuat Yıldız, Bahri Çakır rol alırken dekor ve kostüm tasarımı Dilek Kaplan, ışık tasarımı Önder Ay, müzik Fuat Yıldız ve Bahri Çakır, koreografisi yakın bir zamanda kaybettiğimiz Alpaslan Karaduman’ait ve dramaturgu Canan Kırımsoy.

Sen işitirsen eğer kalbin diliyle, bütün canlılar; ovalar, ağaçlar, taşlar, kuşlar konuşur. En küçük ayrıntı görünür olur. Seherler ve geceler destan anlatır, sen işitirsen. Havanın, toprağın, denizin, dağların, taşların, insanın dilinden anlamak kalbi duymaktır.

Geçmişten bugüne birlikte yaşamın bilincini aktaran en kadim anlatılardır Kitabı Dede Korkut. Geçmiş, gelecek bugün bir olur, insan bir parçası...

Var olmanın hissiyatını o günlerden bugünlere aktardık biz de Dede Korkutun bir nefesiyle.

08.11.2023