DEVLET TİYATROLARINDA BAŞKENT KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ KAPSAMINDA SÖYLEŞİLER DÜZENLENDİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Başkent Kültür Yolu Festivali, 28 Mayıs Cumartesi günü başkentte çeşitli etkinliklerle başladı. Konser, tiyatro, opera, bale, çeşitli sergilerin, söyleşilerin ve yüzlerce kültür sanat etkinliğinin olduğu, binlerce sanatçının yer aldığı festivalde Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü etkinlikleri de yer alıyor.

Bu kapsamda 28-29-30 Mayıs tarihleri arasında Küçük Tiyatro’da söyleşiler düzenlendi. Gerçekleşen söyleşilerde Devlet Tiyatroları Kostüm Tasarımcısı ve Öğretim Üyesi Sevgi TÜRKAY, Teselya Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Kyriaki SPANOU ve Yönetmen-Koreograf Julio PANNO yer aldı.

Üç gün boyunca birbirinden önemli konuların ele alındığı söyleşilerde festivalin ilk günü Sevgi TÜRKAY, “Orta Çağ’dan Shakespeare’e Sahneler ve Kostüm Tasarımı”, ikinci günü Kyriaki SPANOU “Antik Yunan Tiyatrosu”, üçüncü günü ise Julio PANNO “Tiyatro Yönetmenliği ve Fiziksel Tiyatro” konulu söyleşileri gerçekleştirdi. Katılımcıların sorularıyla şekillenen, uygulamalı atölye çalışmalarıyla renklenen etkinlikler, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa KURT’un konuşmacılara plaket takdim etmesiyle son buldu.

 

31.05.2022