Devlet Ana prömiyeri kapalı gişe oynuyor….

Ankara seyircisi, dakikalar içinde ilk gösterimin tüm biletlerini tüketti.

Devlet Tiyatrolarında kapalı gişe oynayan Kurban, Çığ, Kerbela, Hamlet Makinesi gibi oyunların rejisörlüğünü üstlenen Ayşe Emel Mesci, yine yeni bir oyunla, 1968 yılı Türk Dil Kurumu Ödülü’nü kazanan, Kemal Tahir’in tarihsel romanlarından biri olan, Osman Özkan’ın oyunlaştırdığı Devlet Ana ile Ankaralı sanatseverleri buluşturuyor.

Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen Devlet Ana, 5 Mart 2024, Saat 20.00’de, Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesinde prömiyer yapıyor.

“Anayurdumuzdan koparıp kattılar önlerine bizi düşmanlar... İki yüzyıl önce, sırtımızı kargı demirleriyle dürtüp başımızın üstünde keskin kılıçlarını çevirerekten, bizi göçmen, göçebe ettiler, kova kova getirip sıkıştırdılar buraya... Ülkede kıyamet koptu, devlet yıkıldı. Millet can derdine düştü, sol elden sağ ele destek kalmadı. Bir yerde direnmekteyiz ki, tekerlendik mi gideceğimiz, cehennemin dibidir.”

Üç yanı bataklıkla çevrili bir arazide tutunmuş küçük bir uç beyliği… O kaosun içinden önce bir devlet ve sonra bir cihan imparatorluğu doğacak. Ama oyunun geçtiği zamanlarda henüz hiçbir şey belli değil.

Devlet Ana, bir cinayet öyküsü ve Osmanlı beyliğinin adım adım devletleşmeye doğru evrilen sancılı sürecini iç içe işliyor.