VAN DEVLET TİYATROSU ÇOCUKLARLA HER YERDE!

Van Devlet Tiyatrosu, 2023 – 2024 tiyatro sezonuna repertuvarına aldığı yeni oyunların yanı sıra Van Büyükşehir Belediyesi ile yaptığı iş birliği ile çocuklara yönelik yaptıkları etkinliklerle de adından söz ettiriyor. 

İtaat İlâmı, Kurtlar Sofrası, Büyülü Prens ve Külhanbeyi Operası adlı yeni oyunları ile Van seyircisine seslenen Van Devlet Tiyatrosu, çocuk odaklı projelerle ufkunu genişletiyor. Van Büyükşehir Belediyesi ile iş birliği yaparak, 27 Aralık 2023’ten bu yana sahnelediği çocuk oyunları ile 10 bin çocuğa ulaşan Van Devlet Tiyatrosu, sadece çocukların tiyatroya gelmelerini beklemekle kalmayıp, tiyatroya gelemeyen çocuklara da ulaşmayı misyon edindi. Bu doğrultuda “Seyyar Sahne Projesi”ni hayata geçiren Van Devlet Tiyatrosu, Van iline bağlı köylerde, okul bahçeleri veya köy meydanlarında çocuk oyunları sahneleyerek köy çocuklarını nitelikli, pedagojik yönden uygun oyunlarla tanıştırmayı amaçlıyor.

Van Devlet Tiyatrosu, Van Büyükşehir Belediyesi ve Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile hayata geçirilen “Seyyar Sahne Projesi” sayesinde tiyatro ile ilk kez tanışacak olan on binlerce çocuğa ulaşılması bekleniyor.

“Seyyar Sahne Projesi” ile köy meydanlarına açılacak olan Van Devlet Tiyatrosu, 19 – 29 Mayıs 2024 tarihleri arasında düzenlenecek olan ve artık Van Devlet Tiyatrosu için bir marka etkinlik olan Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği’nin yirmi birincisiyle de tiyatro salonuyla sınırlı kalmayıp, kentteki açık alanlara, parklara, tarihsel yapılara yayılarak daha fazla çocuğa ulaşmayı hedefliyor.