Kamuoyuna Duyurulur

Bugün, bazı TV, sosyal medya ve haber sitelerinde, Antalya Büyükşehir Belediyesinin sahibi olduğu ve fakat Antalya Devlet Tiyatrosu ve Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğünün kiracısı olduğu Haşim İşcan Kültür Merkezi ile ilgili, Antalya BŞB’nin yanlış bilgilendirmesi konusunda Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünün açıklamasıdır…

Kurumumuz, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ile Antalya Büyükşehir Belediyesi arasında 24/06/2006 tarihinde imzalanan protokolün 4.6  Maddesine binaen:

“4.6 Taşınmazda iş bu protokol süresince meydana gelmesi muhtemel esaslı bakım, onarım ve tamir masrafları taşınmaz maliki tarafından, basit ve kullanıcıların isteğine bağlı bakım, onarım ve tadil ve tamirat masrafları ise DÖSİMM tarafından karşılanacaktır” binanın esaslı bakım tadilat ve onarım masrafları bina sahibi olan Antalya BŞB’nin sorumluluk alanındadır. Antalya şehrimizin, gerek turistik gerek tarihi ve kültürel değeri yüksek ve görünür olması bakımından ; “Devlet Tiyatrosunun” ve “Devlet Opera ve Balesinin” ortak kullandıkları ve  yıllardır gerçekleştirmekte  olduğu uluslararası festivallere ev sahipliği yapmakta olan binanın, bakım ve onarımı konusunda her iki kurum tarafından da :

29.09.2011 tarih ve Sayı: B.16.1.DTG.4.07.00.07 (Antalya Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü)

18.01.2023 tarih ve Sayı: E-82356453-807.01-89512 (Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü)

20.07.2023 tarih ve Sayı: E82356453-807.01-105920 (Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü)

 belediyeye yapılmış olan bakım ,onarım ve tadilat istemleri gerekli karşılığı maalesef  bulamamıştır. Yaklaşmakta olan 14. Devlet Tiyatroları Antalya,“Uluslararası Tiyatro Festivali” sebebiyle Antalya Devlet Tiyatrosu’na resmi ziyarette bulunan Genel Müdürümüz Tamer Karadağlı’nın binanın durumu ile ilgili haklı tespitlerinin politik bir mecraya çekilerek bağlamından uzaklaştırılması, protokolün içeriği bilinmeden basında yapılan yanlış ve saygısız yorum ve ithamlar, duruma ne kadar taraflı bakıldığının açık göstergesidir.

Ancak bu durum bu yıl 8  yabancı ülkeyi  ağırlayarak 29 farklı oyun ile 51 temsil vereceğimiz festivalimize gölge düşüremeyecektir. Zira Devlet Tiyatroları  her zaman olduğu gibi sanatını büyük bir iç disiplinle gerçekleştiren saygın bir cumhuriyet kurumudur.

Bu vesile ile Antalyalı tüm sanatseverlerimizi 17-27 Mayıs tarihleri arasında kentin 12 farklı mekanında gerçekleşecek festivalimize davet ediyor saygılarımızı sunuyoruz.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü