Romeo ve Juliet Ankara’da…

Yunanistan ve Türkiye Ortak Prodüksiyonu Romeo ve Juliet, 19 Nisan 2024 Cuma Günü, Ankara’da Prömiyerini Yapıyor!

Devlet Tiyatroları ve Yunanistan’dan Atina Konser Salonu Megaron ve Lykofos ortak yapımı William Shakespeare’in ölümsüz eseri Romeo ve Juliet, 19 Nisan Cuma günü, Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesinde, saat 20.00’de prömiyerini yapacak. Egenin iki yakasından sanatçıları bir araya getiren bu uluslararası büyük yapımda Devlet Tiyatrolarını dört sanatçı ve bir ışık direktörünün yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasından bir besteci temsil ediyor.

Ortak yapım, aynı coğrafyayı paylaşan ve ortaklıkları ayrılıklarından çok olan Egeli kadim komşular arasında nefreti ve önyargıyı değil, derin bağları ve ortak insani değerleri vurgulayarak, sanatsal ve kültürel etkileşim sayesinde barış, anlayış ve iş birliğini daha da güçlendirmeye hizmet etmesi hedefliyor.

Proje, Shakespeare'in klasik eserini çağdaş bir perspektifle ele alarak, Balkan coğrafyasında birlikte yaşayan iki aile olan Capulet'ler ve Montague'lerin dünyasına derinlemesine bir bakış sunmaktadır. Bu yaklaşım, farklı kültürlerin etkileşimiyle, insan doğasının derinliklerine inerek evrensel duyguları keşfetmeyi amaçlamaktadır.

Yunan yönetmen Lefteris Giovanidis’in rejisiyle sahneye taşınan oyunda, Shakespeare’in ölümsüzleştirdiği, tiyatro sahnelerinin en iyi tanınan karakterleri arasında sayılan Romeo’ya Türk oyuncu Alp Ünsal ve Juliet’e Yunan oyuncu Calliope Chaska hayat veriyor. Roula Pateraki (Dadı), Eray Eserol (Friar Lawrence), Nikos Karathanos (Capulet Lordu), Maria Diakopanagiotou (Leydi Capulet), Şevki Çepa (Mercutio), Efe Akercan (Benvolio), Spyros Maragkoudakis (Tybalt), Nikos Konstantopoulos (Paris) ve Dimitris Charalampoboulos’un (Samson/Uşak) rolleriyle bu unutulmaz performansa katkıda bulunuyor.

Dekor tasarımının Constantinos Zamanis, kostüm tasarımı Olga Evangelidou’ya, ışık tasarımının Yakup Çartık’a, müzikler Ekin Eti’ye ait.

Romeo Juliet; 20, 21, 22 Nisan’da Ankara'da seyircisiyle buluşmasının ardından, 25 – 28 Nisan tarihleri arasında İstanbul'da sahne alacak ve 16 Mayıs 2024’te Yunanistan’da Megaron Atina Konser Salonundaki gala ile seyircileriyle buluşmaya devam edecek.