Devlet Tiyatroları, Konya 16. “Bin Nefes Bir Ses” Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali Basın Lansmanı Gerçekleştirildi

Konya Devlet Tiyatrosu ev sahipliğinde, 20-30 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivalinin hazırlıkları tamamlandı. 2008’den bugüne 24 Ülke, 40 yerli grup, 108 yabancı grup olmak üzere toplamda 148 tiyatro grubunu misafir eden festivalin, toplamda 171 oyun, 258 temsil ile 69.000’den fazla seyirci sayısına ulaştığını belirten Konya Devlet Tiyatrosu Müdürü Özgür Baş, festival programını basın mensuplarıyla paylaştı.

Festival, 20 Mayıs Pazartesi günü, sabah 10.00’da Anıt alanında saygı duruşu ve çelenk koyma töreniyle başlayacak. Ardından, Anıt Alanından Mevlâna Meydanı’na kadar festivalin simgesi haline gelen kortej yürüyüşü yer alacak.

Akşam saat 19.30 da Konya Devlet Tiyatrosu binasının bahçesinde düzenlenecek karşılama töreninin sonra, saat 20.00’de Devlet Tiyatroları Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Tamer Karadağlı ve Konya Valisi Vahdettin Özkan’ın festival açılış konuşmalarının ardından, İspanya-Orthemis Orkestrası’nın “Conserto a Tempo d’Umore “adlı gösterisi sahnelenecek.

İspanya, Tataristan, Azerbaycan, Kıbrıs, Brezilya, Küba ve İran olmak üzere 7 yabancı ekip ile 11 yerli grubun katılımıyla gerçekleştirilecek olan festivalde 29 seçkin oyun ve 44 temsil, Konya genelinde 10 farklı sahnede seyircilerle buluşacak. Ayrıca meddah gösterisi, müzikaller, kukla gösterileri ve çocuklar için eğitici ve öğretici çocuk oyunları da yer alıyor. Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarında hem konservatuvar öğrencileri hem de oyunculuk alanında kendini keşfetmek isteyen sanatseverlere yönelik iki ayrı oyunculuk sanatı atölye çalışması etkinliği gerçekleştirilecek.