SAHNEDE PARLAYAN KÜÇÜK YILDIZLAR

Erzurum Devlet Tiyatrosu ve Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ortak yapımı olan “SAHNEDE PARLAYAN KÜÇÜK YILDIZLAR” adlı projemiz Devlet Tiyatrosu sanatçıları ile Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından “koruma ve bakım altında bulunan çocuklarımızla” birlikte uzun soluklu bir prova süreci sonrasında hazırlanmıştır. Devlet Tiyatroları misyonu gereği yerleşik sahnelerimiz ve turne sahnelerimizde sanatsal faaliyette bulunmak harici üzerimize düşen görev, ülkemizin ve bulunduğumuz şehrin kültürel ve sanatsal yaşamına katkıda bulunmaktır. Bu nedenle gerçekleştirdiğimiz projemiz, bundan önce yaptığımız birçok projede olduğu gibi bundan sonraki benzer projelere örnek teşkil edecektir. Çocuklarımıza ve gençlerimize, geleceğe gülen gözlerle ve sanatla bakma imkânı tanıması açısından eşsiz bir örnek sunan oyunumuz “Şair Evlenmesi” Erzurum Devlet Tiyatrosu Sahnesinde sahnelenmiştir.

Oyunun iki buçuk aylık prova sürecince çocuklara tiyatro eğitimi, güzel konuşma ve beden dili dersleri verildi. Prova aşamasında doğaçlama tekniklerinden yararlanılarak, çocukların sahneye adapte olmaları ve yaratım süreçlerinin gelişmesi sağlandı. Doğaçlamada kişi her an değişir çünkü her an yeni bilgiler edinir, bu bilgiler duygularını etkiler, eylemini değiştirir. Önemli olan değişimden korkmamak, buna izin vermektir. Bu nedenle doğaçlama teknikleri üzerinde oldukça detaylı çalışmalar yapılmıştır.  Çocuklarımızın sahnede gösterdikleri ve bundan sonraki süreçte gösterecekleri performansın sanatsal, teknik ve mental gelişimini sağlayan alt yapı çalışmaları bu mihman üzerine kurulmuştur. Bu da sahneye çıkan çocuklarımızın kendilerine olan güvenini ve sahneye hâkimiyetini sağlamıştır.  Erzurum Devlet Tiyatrosu sanatçılarının büyük bir özveri ile çalışmalara katılmaları, bilgi, birikim ve tecrübelerini çocuklarımıza aktarmaları, onlarla yakın bir ilişki kurmaları oyunun kalitesini arttırmış, çocuklarımızın önüne yeni ufuklar açılmasını sağlamıştır. Nitekim prova sürecinde sahnenin büyüsü onları etkisi altına almıştır. Yapılan çalışma geleceğin yeni sanatçılarının yetişmesinde bir mihenk taşı olarak onların izleklerinde yer edecektir. 

İki buçuk aylık prova süreci sonrası sahnelenen oyunumuz seyirciler ve sanat camiası tarafından büyük beğeni topladı. Öyle ki profesyonel sanat toplulukları gibi farklı şehirlere turne yapma hazırlıkları içerisine girdiler. Böylesi güzel ve özel bir proje devletimizin ve seyircilerimizin takdiriyle farklı şehirlerde perde açmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşamaktadır.  Belki de bir gün sizin de yaşadığınız ilde perde açacak olan bu küçük yürekleri avuçlarınızın içi patlayana kadar alkışlayacağınıza eminiz.