Devlet Tiyatroları tarafından bu yıl yirmi birincisi düzenlenen “Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği”, 19 Mayıs Pazar günü kortej yürüyüşü ile başladı.

Van Devlet Tiyatrosu bahçesinde düzenlenen etkinliklerle devam etti.

"Her okul bir tiyatro olsun" düşüncesiyle başlatılan "Van, Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği"nde; Sivas, Trabzon, İzmir, İstanbul, Diyarbakır, Ankara ve Bursa Devlet Tiyatrosunun seçkin çocuk oyunları küçük hanımlar ve küçük beylerle buluşacak.

Şenlikte sadece  profesyonel gruplar yer almayacak elbette. Van’ın ilçe ve köylerinden belirlenmiş okullar da eserlerini sahneleyecek. 
Van Devlet Tiyatrosu Müdürlüğünün sanatçılarından oluşan bir grup tarafından yaklaşık üç aydır gerek okullarına gidilerek gerekse tiyatro binasında konuk edilerek çalıştırılan çocuklar neredeyse profesyonel bir grup ciddiyeti ile şenliklere hazırlanırken, tiyatronun teknik ekibinin de katkıları ile tiyatronun mutfağını da tanımış oldular.  
 
Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği'ne bu sezon yeni mekanlar da eklendi. Van Arkeoloji Müzesi Konferans Salonu ve fuaye alanında oyunlar sahnelenecek.
 
Yine uzun süredir yapılmayarak unutulmaya yüz tutan bir etkinliği de şenliğin içine yeniden katarak coşkuyu artırmak için Van Kalesi'nde Uçurtma Şenliği düzenlenecek. 
 
Şenlik kapsamında, yurt içinden çeşitli profesyoneller tarafından eğitim amaçlı atölye çalışmaları da gerçekleştirilecek. Atölyeler anasınıfı düzeyinde çocuklardan başlayıp, yetişkin bireylere kadar her yaş grubunu hedefleyen geniş bir yelpazeye hitap edecek.
 
Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği, 29 Mayıs Çarşamba günü Van’ın Akdamar Adası’na yapılacak geziyle son bulacak. Bu gezide de çocuklar piknik ortamında Van’ın tarihi ve turistik bir mekânında İstanbul Devlet Tiyatrosu oyunu olan "Masal Yolu"nu izleyebilecekler.