Ankara Devlet Tiyatrosunun, Yüzyıllık Destan “Ateş” adlı oyunu, 19 Mayıs’ta Samsun’da Seyirciyle Buluştu!

Ankara Devlet Tiyatrosunun Yüzyıllık Destan “Ateş” oyunu, Gazi Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkarak Millî Mücadeleyi başlattığı, Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutladığımız 19 Mayıs günü Samsun’da sergilendi. Türk bayrakları ile oyun sonunda oyuncuları selamlayan coşkulu seyirci topluluğu, Samsun’da yakılan bağımsızlık ateşinin hala ne kadar canlı ve güçlü olduğunu gösterdi. Büyük beğeni ile izlenen Yüzyıllık Destan “Ateş”, Samsunlu tiyatroseverlerce dakikalarca ayakta alkışlandı.

Oyun öncesinde, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Tamer Karadağlı, Genel Müdür Yardımcısı ve Başrejisör Sükun Işıtan ve Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürü Esat Tanrıverdi, Samsun Valisi Orhan Tavlı’yı makamında ziyaret ederken, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan da görüşmede yer aldı. Karadağlı, Yüzyıllık Destan “Ateş”i bu anlamlı günde Samsun’da sergilemenin Devlet Tiyatroları için büyük onur olduğunu dile getirirken, Samsun Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı da devletimizin göz bebeği olan Devlet Tiyatrolarını en üst düzeyde Samsun’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirtti.
Gazi Mustafa Kemal’in kurtuluş mücadelesinin ateşini yakmak için köhne Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919'dan 23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılmasına kadar geçen döneminin anlatıldığı "Yüzyıllık Destan: Ateş", memleketin bahtı kara maderini kurtaran gerçek kahramanlara bir saygı duruşu niteliğindedir.