Konya Devlet Tiyatrosu ev sahipliğinde gerçekleştirilen Konya 16. “Bin Nefes Bir Ses” Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali başladı

20 Mayıs Pazartesi günü, sabah 10.00’da Anıt alanında saygı duruşu ve çelenk koyma töreninin ardından geleneksel kortej yürüyüşüyle açılışı yapılan  Festival; İspanya, Tataristan, Azerbaycan, Kıbrıs, Brezilya, Küba ve İran olmak üzere 7 ülke 8 yabancı ekip ile 11 yerli grubun katılımıyla gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda 29 seçkin oyun ve 44 temsil, Konya genelinde 10 farklı sahnede seyircilerle buluşacak.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Tamer Karadağlı ve Genel Müdür Yardımcısı, Başrejisör Sükun Işıtan ile Devlet Tiyatroları Bölge Müdürlerinin de katıldığı açılış gecesinde, perdeler dünyaca ünlü İspanya-Orthemis Orkestrasının “Conserto a Tempo d’Umore" adlı gösterisi ile açılırken, aralarında Konya Valisi Vahdettin Özkan ve diğer seçkin mülki ve yerel yetkililerin de yer aldığı Konyalı sanatseverler festival coşkusunu bizlerle paylaştılar.

2008’den bugüne 24 Ülke, 40 yerli grup, 108 yabancı grup olmak üzere toplamda 148 tiyatro grubunu misafir eden festival, toplamda 171 oyun, 258 temsil ile 69.000’den fazla seyirci sayısına ulaştı.