BAŞKENT KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ MUHTEŞEM ETKİNLİKLERLE SONA ERDİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve sanata dair birçok rengi bir araya getiren ‘Başkent Kültür Yolu Festivali’ 28 Mayıs-12 Haziran tarihleri arasında sanatseverlerle buluştu.           

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, Ankara'nın tarihi ve kültürel değerlerinin uluslararası ölçekte dikkat çekmesi amacıyla gerçekleştirdiği 1.‘Başkent Kültür Yolu Festivali’, 5 bin 971 sanatçı, 179 akademisyen ve tarihçinin katıldığı 560 etkinliğe ev sahipliği yaptı. On altı gün süren festivalde, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından da birçok etkinlik gerçekleştirildi.

Başkent Kültür Yolu rotasında Devlet Tiyatroları “Limon” ve “Medea” adlı oyunlar ile çocuklara yönelik olarak; ‘Suşa ile Kiki (Yer ile Gök Arasında)’, ‘Nasreddin -İnadın Sonu-’, ‘Kuzu Maydanoz’un Maceraları’, ‘Altın Kız’, ‘Yunus Diye’ ve “Midas’ın Altınları” adlı oyunları sanatseverlerle buluşturdu.

Sosyal Sorumluluk Projeleriyle; Duygu GÖKALP ‘Boyama Teknikleri’, Niyazi TANIŞIK kundura yapımı ‘Neşeli Pabuçlar’, İlhan ATEŞ ‘Kukla Mask Yapımı’, Aygül ÖZGEN şapka yapımı ‘Sihirli Şapkalar’ adlı atölye çalışmalarını gerçekleştirdi.

Sevgi TÜRKAY, ‘Orta Çağ’dan Shakespeare’e Sahneler ve Kostüm Tasarımı’nı, Kyriaki SPANU, ‘Antik Yunan Tiyatrosu’ hakkında bilinenler ve Yönetmen - Koreograf Julio PANNO, ‘Tiyatro Yönetmenliği ve Fiziksel Tiyatro’ konulu söyleşileriyle Küçük Tiyatro’da büyük alkış topladı.

Birçok esere imza atmış birbirinden değerli kostüm tasarımcılarının seçkin çalışmalarının yer aldığı “Kadın Kostüm Tasarımcıları Sergisi” de festival boyunca Büyük Tiyatro fuaye alanında sanatın bir başka yansımasını tüm renkleriyle sundu.

Başkent Kültür Yolu Festivali Zihni GÖKTAY’ı Ağırladı

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Devlet Opera ve Balesi ve Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği Başkent Kültür Yolu Festivali gala kapanış konserinde, İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı “Müzikhaller” duayen sanatçı Zihni GÖKTAY’ın unutulmaz performansıyla sahnedeydi.

Söylediği ‘Lüküs Hayat’ ve ‘Ah Berelim’ parçalarıyla ayakta alkışlanan GÖKTAY; bunca zaman sonra tekrar Ankaralı sanatseverlerle birlikte olmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek; “bu güzel harekâtın, homojen kültürün bir parçası olmaktan büyük gurur duyuyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Devlet Tiyatroları’na ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Gala konserinin her gösterimi büyük beğeni toplarken, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün organizasyonuyla sahnede olan İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı “Müzikhaller” ve büyük usta Zihni GÖKTAY’ın seyircilerin isteği üzerine birkaç kez sunduğu performansı dakikalarca ayakta alkışlandı.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül ÖZKAN YAVUZ konser bitiminde sanatçılara çiçek sunarak teşekkür etti.


14.06.2022