TÜRK KÜLTÜRÜNÜN BÜTÜN RENKLERİ ARNAVUTLUK’TA TANITILACAK

Arnavutluk’un Tiran, İşkodra ve Elbasan şehirlerinde 29 Haziran – 7 Temmuz tarihleri arasında Türk Kültür Haftası düzenlenecek. Türk kültürünün birbirinden renkli unsurları, hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerle tanıtılacak.

Arnavutluk Kültür Bakanlığının 2022 yılı boyunca uygulayacağı Uluslararası Kültür Haftaları Projesi kapsamında düzenlenen Türk Kültürü Haftası’nda, edebiyattan tiyatroya, gastronomiden halk müziğine, sinemadan çocuk oyunlarına kadar bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Arnavutluk Kültür Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Tiran Büyükelçiliği iş birliğinde programlanan Türk Kültürü Haftası boyunca sadece Asya ve Avrupa kıtalarının değil, milletlerin, kültürlerin ve yaşayışların kesiştiği, büyük uygarlıklara ev sahipliği yapan Türkiye’nin zengin kültüründen eşsiz örnekler sergilenecek.

Türk Kültür Haftası’ndan Öne Çıkan Etkinlikler

Kültür Haftası’nın açılışı, Devlet Halk Dansları Topluluğu ve İstanbul Modern Folk Müzik Topluluğu’nun “Türkiye’nin Renkleri” adlı gösterisi ile 29 Haziran’da Tiran’da yapılacak. Gösteri, 1 Temmuz’da Elbasan’da sanatseverlerle buluşacak.

Tiran Sanat Üniversitesi FAB Galeri, 30 Haziran günü açılışı yapılacak olan “Yakın Temas: Genç Güncel Sanat Sergisi” ile genç sanatçılarımızın 23 eserine ev sahipliği yapacak.

Hafta kapsamında gerçekleştirilecek çocuk etkinlikleri de özel bir yere sahip. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Antalya Devlet Tiyatrosu tarafından hazırlanan Geleneksel Türk Gölge Oyunu Karagöz-Hacivat gösterisi ve çocuklar için atölye çalışmaları ile Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı “Hayal Dükkânı” adlı çocuk oyununu küçük sanatseverlerle buluşturacak. Çocuklar Tiran’da açık hava sinemasında ayrıca “Rafadan Tayfa: Dehliz Macerası” adlı filmi izleme imkânı bulacak.

İşkodra’da ise ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın “Ahlat Ağacı” adlı filminin gösterimi yapılacak.

Dünyanın önde gelen mutfaklarından biri olan Türk mutfağından örnekler de Türk Kültür Haftası’nın önemli etkinlikleri arasında yer alıyor. Tiran’da 2 ve 3 Temmuz tarihlerinde hem Türk yemekleri hem de geleneksel sokak lezzetleri Türkiye’den gelen maharetli aşçılar vasıtasıyla Arnavutluk halkına sunulacak.

Arnavutluk'ta Türk Kültür Haftası edebiyat programı kapsamında bir "öykü yolu" (storywalk) etkinliği düzenlenecek. Bu açık hava etkinliğinde, Tiranlı edebiyatseverler Türk Edebiyatı'nın en önemli çocuk ve gençlik kitabı yazarlarından biri olan ve çok yakın zamanda kaybettiğimiz Mevlana İdris Zengin'in "Küçük Süpermen" adlı kitabını Tiran Göl Parkı'nın güzel yürüyüş güzergahında ilerlerken okuma fırsatını yakalayarak, Türk çocuk edebiyatının en güzel örneklerinden birini deneyimleyebilecekler.

Edebiyat programındaki bir diğer önemli etkinlik ise Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2005 yılından beri yürütülen TEDA Çeviri ve Yayım Destek Programı kapsamında Arnavutça konuşan üç ülkede (Arnavutluk, Kosova ve Kuzey Makedonya) bulunan yayıncılar tarafından Türkçeden Arnavutçaya çevirisi ve yayımı gerçekleştirilmiş olan yaklaşık 300 kitaptan oluşan "Arnavutçada Türk Edebiyatı Sergisi". Bu sergi Arnavutluk Milli Kütüphanesi'nde 3-12 Temmuz 2022 tarihleri arasında ziyarete açık olacak. 

Edebiyat programı kapsamında ayrıca çok sayıda söyleşi ve yazar imza etkinliği gerçekleştirilecek. Arnavutçada daha önce eserleri yayımlanmış 3 önemli yazarımız Yalvaç Ural, Görkem Yeltan ve Tarık Tufan 5, 6 ve 7 Temmuz 2022 tarihlerinde Tiran ve İşkodra’da düzenlenecek etkinliklerde okurlarıyla buluşacak ve Arnavutçada yayımlanmış kitaplarını imzalayacaklar. Yazar söyleşi ve imza etkinlikleri, Yunus Emre Enstitüsü Tiran Türk Kültür Merkezi, Yunus Emre Enstitüsü İşkodra Türk Kültür Merkezi ve yazarlarımızın Arnavut yayıncıları iş birliğiyle gerçekleştiriliyor.

Öte yandan 5 Temmuz 2022 saat 14.00'de Türkiye Cumhuriyeti Milli Kütüphanesi ve Arnavutluk Milli Kütüphanesi arasında bir iş birliği mutabakat zaptı imzalanacak. Türkçeden Arnavutçaya tercüme edilmiş yaklaşık 300 kitap Arnavutluk Milli Kütüphanesi’nde 2-13 Temmuz tarihleri arasında sergilenecek, ardından da kitaplar Arnavutluk Milli Kütüphanesi’ne bağışlanacak. Kütüphanedeki etkinlikler, Türk yazarların İşkodra’da sevenleri ile buluşacağı söyleşi ve imza günü etkinlikleri ile devam edecek.

Ünlü Arnavut Türkolog Tahir Dizdari’ye ilişkin iki önemli kitap etkinliği de iki ülke arasındaki yakın kültürel ilişkilerin bir yansıması olarak kültür haftası programında yer alacak. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından kitaplaştırılan “Tahir Dizdari’nin Hayatı ve Eserleri” isimli çalışma 4 Temmuz’da düzenlenecek programla Arnavutluk halkına tanıtılacak.

Türk Dil Kurumu tarafından basımı yapılan “Arnavutçadaki Türkçe Alıntılar” adlı yeni bir kitap da 6 Temmuz’da Arnavutluk’ta edebiyat dünyası ile buluşacak.

Devlet Opera ve Balesi’nin en popüler ve görkemli oyunlarından biri olan “Güldestan” adlı bale gösterisi Tiran’da, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı “Bir Nefes Dede Korkut” adlı oyun ise İşkodra’da sahnelenecek.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın caz topluluğu Cazın Kartalları Orkestrası’nın, Anadolu ve Balkan ezgileri ile klasik ve popüler müzikleri cazın ritmiyle buluşturacağı konserde sanatseverlere unutulmaz bir gece yaşatacak.

Türk Kültür Haftası’nın kapanışı, ünlü keman virtüözü Elvin Hoxha Ganiyev’in eşlik ettiği İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın dinleyenlere müzik ziyafeti sunacağı konserle yapılacak.


29.06.2022