DEVLET TİYATROLARI ARNAVUTLUK’TA TÜRK KÜLTÜR HAFTASI ETKİNLİKLERİNE KATILACAK

Arnavutluk Kültür Bakanlığı’nın 2022 yılı boyunca düzenlediği Uluslararası Kültür Haftaları Projesi’nde Devlet Tiyatroları bir atölye çalışması ve iki oyun ile perde açacak.

29 Haziran- 07 Temmuz 2022 tarihlerinde düzenlenecek olan Arnavutluk Türk Kültür Haftası’na Devlet Tiyatroları 3-4 Temmuz tarihleri arasında katılım sağlayacak.

Durres Şehrinde ‘Aleksander Moisiu Tiyatrosu’nda 3 Temmuz Pazar günü saat 10.00’da ‘Karagöz Hacivat Gölge Oyunu Tasvir Yapım ve Oynatımı’ adlı atölye çalışması izleyicileriyle buluşurken, Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Hayal Dükkânı’ adlı oyun ise aynı şehir ve tiyatroda saat 20.00’de sahnelenecek.

4 Temmuz Pazartesi günü ‘Karagöz Hacivat Gölge Oyunu Tasvir Yapım ve Oynatımı’ adlı atölye çalışması saat 18.00’de İşkodra ‘Yunus Emre Enstitüsü’nde, İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Bir Nefes Dede Korkut’ adlı oyun ise saat 20.00’de İşkodra ‘Migeni Tiyatrosu’nda sanatseverlerle bir araya gelecek.

“Karagöz Hacivat Gölge Oyunu”

Geleneksel kültürümüzün sanatını yeni nesle sevdirmeyi ve öğretmeyi amaçlayan ve Durmuş Benli’nin liderliğinde gerçekleştirilecek olan “Karagöz Hacivat Gölge Oyunu” atölye çalışmasında çocuklar, iki gün ve üç saat boyunca ‘Karagöz Hacivat Gölge Oyun unsurlarını ve oyunda kullanılan materyalleri tanıyarak, Karagöz Hacivat örneklerini çizip, boyayıp, keserek kendilerine hatıra kalacak tasvirler üretecek. Atölye sonunda Gölge oyunu gösterisi yapılarak çocukların da perde önünde kendi ürettikleri Karagöz Hacivat’ı oynatmaları’ sağlanacak.

“Hayal Dükkânı”

Mevlâna İdris'in "Hayal Dükkânı" adlı çocuk kitabından yola çıkılan ve Esat Tanrıverdi’nin yönettiği oyunda; ‘iki zaman yolcusunun maceraları’ anlatılıyor. Tek perdelik bu oyunda; ‘çocukların hayal dünyasının yol gösterdiği bir dünyada keşfedecekleri ne kadar çok şey olduğunun farkına varmaları’ amaçlanıyor.

“Bir Nefes Dede Korkut”

Gökçe Kurt Elitez’in yönettiği ve Canan Kırımsoy’un dramaturgluğunu yaptığı oyun; ‘geçmişten bugüne, birlikte yaşamanın bilincini aktaran en kadim anlatılarından olan Dede Korkut hikâyelerini günümüze aktarmayı’ amaçlıyor.

01.07.2022