“YAŞ GÜNÜ PARTİSİ” VE “UÇURTMANIN KUYRUĞU” 8 EKİM’DE PRÖMİYER YAPIYOR

Devlet Tiyatroları, Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı “Yaş Günü Partisi” ile Bursa Devlet Tiyatrosu yapımı “Uçurtmanın Kuyruğu” adlı oyunlarını  8 Ekim Cumartesi günü sanatseverlerle buluşturacak.

“Yaş Günü Partisi”:


Nobel ödüllü yazar Harold Pinter'ın başyapıtı ve hem eğlence hem gerilim dolu oyunu, Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Yaş Günü Partisi’ 8 Ekim Cumartesi günü saat 20.00’de Şinasi Sahnesi’nde prömiyer yapacak.

Harold Pinter’ın yazdığı, Prof. Bozkurt Kuruç’un dilimize çevirdiği ve İskender Altın’ın yönetmenliğini yaptığı oyunda, Engin Özsayın, Elvan Eker, Cengiz Uzun, İrfan Kılınç, Şivan Binici, Gül Öz rol alıyor.

İki perde olan oyunun; dekor ve kostüm tasarımı Funda Karasaç, ışık tasarımı Osman Uzgören, müziği Cem İdiz, koreografisi Deniz Kılıçlı, jonglör eğitmenliği Teoman Tenikeci’ye ait.

Sürprizlerle dolu yaş günü partisi…

“Kumpanyanın üyeleri: Meg, Petey, Lulu ve Stanley. Meg'in eski bir konser piyanisti olduğunu düşündüğü Stanley, yaklaşık bir yıldır Meg ve Petey'in mekânında konaklamaktadır. Sıradan bir gün başlar; okunan gazete, edilen kahvaltı ve tekrarlanan konuşmalar. Her şey olağan görünmektedir. Bir o kadar güvenli. Ta ki iki ziyaretçinin konaklamak üzere bu mekânı seçtikleri haberi gelene kadar. Kimdir bu ziyaretçiler? Stanley, bu ziyaretçilerden neden rahatsız olmaktadır? Son bir yıldır Stanley’den başkasının gelmediği bu yere neden gelmişlerdir? Sorular cevabını bulamadan gizemli ziyaretçiler çıkagelir; Goldberg ve Mccann. Meg, gelenlere Stanley’in yaş günü olduğunu söyler. Onun için bir parti vereceklerdir. Gerçek nedir bilinmez. O gün Stanley’in yaş günü müdür? Yoksa yaş günü değil midir? Sorular yine cevapsızdır. Yaş günü partisi sürprizlerle doludur. Neden olduğu anlaşılamayan sorgulamalar, suçlamalar, psikolojik ve fiziksel şiddet… Her şey belirsiz, bir o kadar tekinsizdir. Gündelik hayatı kesintiye uğratan tehdit, belki de hemen kapının önündedir...”

8 Ekim’de Prömiyerimize bekliyoruz…

Yönetmen İskender Altın: “Harold Pinter’ın eserlerinde sürekli olarak işlediği şiddet ve toplumsal baskı temalarını ele alan oyunun, aynı zamanda eğlenceli bir yapısı var. Yaş Günü Partisi sonradan pansiyona çevrilmiş bir mekânda, gizemli ve ne iş yaptığı belli olmayan Stanley’in sorgulaması ile başlayan; eğlence ve sürprizlerle ilerleyen bir oyun… Bir yaş günü partisinde neler olacaksa olacak… 8 Ekim’deki prömiyerimize tüm seyircilerimizi bekliyoruz. İyi seyirler…”

“Uçurtmanın Kuyruğu”:

Bursa Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Uçurtmanın Kuyruğu’ adlı oyun 8 Ekim Cumartesi günü saat 18.00’de Feraizcizade Oda Tiyatrosu’nda prömiyer yapacak.

Oyuncu-yazar Savaş Dinçel’in, hayata, geçmişe, acılara, neşelere, hayallere, zamanın kıymetine dair naif  bir eseri olan Uçurtmanın Kuyruğu’nu Serap Uluyol Karanfilci yönetiyor. Tek perde olan oyunda Cem Arabacıoğlu ve Ufuk Şener rol alıyor.

“Hayalleri çalınmış, çocukluğunu-gençliğini yaşayamamış yalnız bir adamın iç hesaplaşması sonucu hayata yeniden tutunma öyküsünün” anlatıldığı oyunun; dekor tasarımı Sinan Yardımedici, kostüm tasarımı Elif Çakanlı Kurtoğlu, ışık tasarımı Sinan Mahçup, müziği Oktay Köseoğlu, koreografisi Orçun Okurgan, mim-pandomim çalışması Okan Patırer’e ait.

Asıl sihir çocuk kalabilmekte… Alkışlar her birimize…

“Her oyun, her buluşmada farklı yol ve rol arkadaşlarıyla buluşur. Bu buluşma bir sihirdir. Bambaşka bir okumayla, bambaşka bir yorumlamayla buluşacak ‘Uçurtmanı Kuyruğu’ sizlerle. Tıpkı hayat gibi. ‘HAYAT’ bazen iyi bazen çok acı, bazen hiç beklemediğimiz yerden yaralanıyoruz. Ayağa kalkıyoruz, belki de kalkamıyoruz. Yine deniyoruz, defalarca istiyoruz. Belki de defalarca istemektir zafer. Belki de sadece senin kulağına fısıldanan bir şeydir. Kim bilir…Uzun lafın kısası; her birimiz hayata bir yerinden tutunup anlamlı kılmaya çalışıyoruz ve ne büyük bir mucizedir ki, hiçbirimiz bir diğerine benzemiyor. Tek ortak gerçeğimiz; eğer bir hayalimiz yoksa geleceğimize sorunlar yön veriyor. Hayal kurmak geleceği şekillendiriyorsa bu da bir sihir değil midir? Ve biz sizinle hayata dair tüm mevcut benzeşmezlerle bu oyunda ortak bir sihir yaratabilirsek, başkalaşmış olarak çıkarsanız bu oyundan bu da bizimle sizin zaferinizdir. Alkışlar her birimize. Ama size bir sır vereyim mi? Asıl sihir çocuk kalabilmekte. Yarını şekillendirecek çocuk kalbinizi selamlarım.” Serap Uluyol Karanfilci.


07.10.2022