‘SHAKESPEARE’İN BÜTÜN OYUNLARI’ ANTALYA’DA, ‘CANLANAN MASALLAR’ ERZURUM’DA PRÖMİYER YAPIYOR…

Yeni oyunlarını Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Diyarbakır, Erzurum ve Sivas’ta sanatseverlerle buluşturan Devlet Tiyatroları, 19 Ekim Çarşamba günü Antalya Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Shakespeare’in Bütün Oyunları’ ve Erzurum Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Canlanan Masallar’ı izleyicisiyle bir araya getirecek.

“Shakespeare’in Bütün Oyunları”:

Devlet Tiyatroları’nda ilk kez sahnelenecek olan; Adam Long, Daniel Singer, Jess Winfield’in yazdığı, Leyla Özgüler Kalender’in dilimize çevirdiği ve Gökçe Yurtsal’ın yönettiği Antalya Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Shakespeare’in Bütün Oyunları’, 19 Ekim Çarşamba günü saat 20.00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi DT Sahnesi Küçük Salon’da prömiyer yapacak.

Londra’da yıllarca kapalı gişe oynayan ve Niyazi Mert Kurt, İsmail Sabri Memiş, Şükrü Gürel’in rol aldığı oyunun; dekor tasarımı Büşra Eroğlu Doğan, kostüm tasarımı Gazal Erten, ışık tasarımı İzzettin Biçer, müziği Akın Sevgör’e ait.

Shakespeare’in bütün eserleri 2 perdeye sığar mı?...

Shakespeare’in bütün oyunlarını bir oyunda oynama çabasının anlatıldığı oyunda; “amaçları izleyiciye Shakespeare’i hatırlatmak ve hak ettiği değeri ona yeniden kazandırmak, bir yandan da kendi değimleri ile ‘’hafif kısaltılmış’’ olarak hazırladıkları oyunu seyirci ile buluşturarak, nihayetinde ceplerini doldurmak olan üç kafadarın bu süreçteki halleri” anlatılıyor.

Yönetmen Gökçe Yurtsal:

Yalnızca üç oyuncunun Shakespeare’in tüm oyunlarını canlandırmaya çalıştığı, neşeli ve eğlenceli bu oyuna tüm sanatseverleri davet ediyor.

“Canlanan Masallar”:

Yerleşik Sahne olarak kurulmasının 25. yıldönümünü kutlamaya hazırlanan Erzurum Devlet Tiyatrosu’nun, ‘Canlanan Masallar’ adlı çocuk oyunu aynı tarihte saat 14.00’te Erzurum DT Sahnesi’nde prömiyerini gerçekleştirecek.

Umut Uğur’un yazdığı, Fatih Topcuoğlu’nun yönettiği ve Yelda Püsküllü, Hilal Yüksel, Ömer Menteşe, Berkay Alkan, Kaan Ertekin, Mekselina Düğdü, Tude Alaca, M. Enes Vatansever, M. Yusuf Öztürk, Onur Emre Teber rol aldığı oyunun; dekor tasarımı Fatih Yarşi, kostüm tasarımı Berna Yavuz, ışık tasarımı Rahmi Özan, müziği Tuncay Aras, koreografi düzeni Meltem Yorulmaz, dramaturgisi Orhan Kola’ya ait.

Masal kahramanları canlanıyor…

Tek perde olan oyunda; kendilerine biçilen rolden sıkılan masal kahramanlarının, girdikleri farklı masalların içinde yaşadıkları olaylar; ilgi çekici, komik, karmaşık ve bir o kadar da eleştirel bir anlatımla sahneye aktarılıyor.

Yönetmen Fatih Topçuoğlu diyor ki:

Canlanan Masallar; birçok masal kahramanının birbirine karıştırılarak alışılagelmişin dışında bir hikâyenin oluşturulduğu, farklı mesajların yer aldığı bir oyun. Günümüz çocuklarının zekâ seviyesinin çok yüksek olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Teknolojik aletlerin onlar için kullanımı gayet basit ve küçük yaşlarda öğreniyorlar. Ancak bunun iyi yanları olduğu kadar fazlasının çocukların gelişimine, psikolojilerine, büyümelerine çok zarar verdiğini düşündüğümüz için ve oyun da bu noktalara dokunduğu için sahneye getirmeye karar verdik. Çocuklarımızın hem eğlenmesin hem de doğru mesajları almasını umut ediyoruz.

18/10/2022