‘MERAKİ’ PRÖMİYER İÇİN GÜN SAYIYOR

Bursa Devlet Tiyatrosu, 2022-2023 tiyatro sezonuna; Ekim ayının ilk haftasında “Othello”, ikinci haftasında ise “Uçurtmanın Kuyruğu” adlı oyunlarla başlayarak seyircisini selamladı.

Ve Ekim aynın son haftasında; Bursa Devlet Tiyatrosu’na adını veren Ahmet Vefik Paşa'nın 200. doğum yıl dönümü münasebetiyle bir başyapıt olan “Meraki” prömiyer için gün sayıyor.

Molière’in yazdığı, Ahmet Vefik Paşa’nın uyarladığı, Mert Hürol’un yönetmenliğini üstlendiği oyun; 25 Ekim Salı günü saat 20.00’de Ahmet Vefik Paşa Sahnesi’nde sanatseverlerle buluşacak.

Sıcak ve içten bir komedi…

“Hastalık ve ölüm korkusuyla hayatı kendine ve çevresine zindan eden Rıhleti’nin gülünç hallerini ele alan sıcak ve içten bir komedi” olan Meraki’nin; dekor tasarımı Hakan Babaoğlu, kostüm tasarımı Funda Çebi, ışık tasarımı Ali Karaman, müziği Emin Serdar Kurutçu, koreografi düzeni Meltem Yorulmaz’a ait. Oyunda; Bora Özkula, Belgin Bilgin, Cenk Turan, Akif Oktay, Ayşe Dinç, Gizem Türköz, Efecan Baştürk, Erdem Erdoğan, Çağla Genç Özkaymak, Orhan Ergün, Ferhun Yılmaz rol alırken, müzisyenler: Tarkan Rast, Suat Çelikkökü, Vedat Rast, Emre Usta, Asude Karadağ, Doğa Çağla Deniz, Ege Özdalyan.

50 yıl sonra dedesinin yönettiği oyunu yönetiyor…

Oyunun Yönetmeni Mert Hürol:

 “Ahmet Vefik Paşa’nın Moliere uyarlamalarının en değerlilerinden biri olan Meraki, ilk defa 1871’de Gedikpaşa’daki Osmanlı Tiyatrosu’nda ‘Hastalık Hastası’ adıyla oynanmış, daha sonra Cumhuriyet döneminde pek çok kez değişik topluluklarca sahne almıştır. Fakat benim için en özeli Ahmet Vefik Paşa’nın doğumunun 150. yılı olan 1972'de rahmetli dedem Ekmel Hürol’un hem oynayıp hem yönetmenliğini üstlendiği Meraki’dir. Torunu olarak tam 50 yıl sonra yine aynı şehirde aynı sahnede rejisini yapmak bana nasip oldu” diyor.
 

21.10.2022