-PRÖMİYER- İÇLER ACISI BİR KARA KOMEDİ “ÖLESİYE”

Ankara Devlet Tiyatrosu Ekim ayı boyunca; ‘İzafiyet’, ‘Sefiller’, Godot’yu Beklerken’, ‘Yaş Günü Partisi’, ‘Can Ateşinde Kanatlar’, ‘Vahşi Ateş ve İzci Kuşlar’ ve Holden’in Külkedileri’ adlı oyunların prömiyerlerini yaparak 12 bin 732 seyirciyle buluştu.

Tiyatro severlerin büyük beğenisini kazanan oyunlara; 26 Ekim Çarşamba günü yeni bir yapım daha katılıyor: ‘ÖLESİYE’. Akün Sahnesi’nde saat 20.00’de prömiyer yapacak olan ‘Ölesiye’; yazar Nikolai Erdman'ın İntihar adlı oyununun serbest bir uyarlaması, bir kara komedi.

Nikolai Erdman’ın yazdığı, Moira Buffini’nin uyarladığı, Ceren Yalçın’ın çevirdiği ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt’un rejisörlüğünü yaptığı oyunun; dekor tasarımı Selim Cinisli, kostüm tasarımı Gökçe Şener, ışık tasarımı Şükrü Kırımoğlu, müziği Can Atilla, koreografi düzeni Volkan Ersoy’a ait.

İçler Acısı Bir Kara Komedi…

1920’li yılların Rusya’sında geçen ve başkasının ölümü üzerinden ölesiye fayda sağlamaya çalışanların içler acısı durumunu gülünç bir biçimde anlatan oyunda; Özgür Deniz Kaya, Damla Ece Hacat, Pınar Sesveren, Muzaffer Saygı, Cemre Burcu Tosun, Cihan Kaymak, Cevat Duman, Gaye Alacacı, Tunç Yıldırım, Mehmet Ali Toklu, Güven Besimoğlu, Neslihan Çoban, Berru İrdem, Nur Ceylan İlhan Özen, Ataberk Besimoğlu, Sumru Köleli, rol alıyor. Müzisyenler: Yan Flüt Melike Ertekin, Keman Ömer Ferhat Güneri.

Açlık, sefalet, yoksulluk… Umut hiçbir zaman tükenmez…

Oyunun Yönetmeni Mustafa Kurt:

“Devlet Tiyatrosu’nda daha önce hiç oynanmamış olan Ölesiye, 1920’li yıllarda geçen ve Ekim devrimiyle beraber Rusya’nın yaşamını anlatan bir oyun. Bu devrimle aradığını bulamayan, aynı eve sıkışmış, açlık, yoksulluk, umutsuzluk çeken insanların durumlarını anlatan bir kara komedi. İşsizlik ve geçim sıkıntısı çeken bir gencin, iş bulamadığı için intihar etmeye karar vermesiyle birlikte, onun acizliği üzerinden çıkar sağlamak isteyen ve intiharını bir kahramanlık hikayesine dönüştürmeye çalışan iki yüzlü insanların etrafını sararak bu durumdan nemalanmak istemeleri, ancak sonuçta gülünç durumlara düşerek bu isteklerini gerçekleştirememelerini ele alan bir dönem oyunu ve yazarın en ünlü komedisi. Umut hiçbir zaman tükenmez…”


25.10.2022