TÜRKİYE KÜLTÜR YOLU FESTİVALLERİ 2023 YILINDA BULUŞMAK ÜZERE SONA ERDİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tarafından Düzenlenen ve 7’den 70’e Toplumun Her Kesimini Bir Araya Getirerek Kültür ve Sanatla Buluşturmayı Amaçlayan ‘Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’ sona erdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 16-25 Eylül tarihlerinde Çanakkale’de başlayan ‘Troya Kültür Yolu Festivali’nde, Devlet Tiyatroları 2’si çocuk oyunu 7 farklı oyun ile sanatseverlerle buluşturdu.

Kamyon Tiyatrosu ile ‘Küçük Prenses’ ve ‘Suşa ile Kiki’ adlı çocuk oyunlarıyla Çanakkale’nin Merkez İlçe, Biga, Ezine, Bayramiç ve Gelibolu ilçelerinde küçük izleyenleriyle bir araya geldi.

Sihirli Şapkalar’, ‘Çocuklar İçin Tiyatro-Drama- Pandomim’, ‘Resim Boya Realizasyon Teknikleri’, ‘Mask Yapımı’, ‘Evvel Zaman Masalları’ ve ‘Neşeli Pabuçlar’ atölye çalışmalarını gerçekleştirdi.

Festival boyunca; ‘Bizim Yunus, ‘Eyvah Nadir, ‘Keşanlı Ali Destanı, ‘Medea’ ve ‘Sersemler Evi’ni tiyatroseverlerle buluşturarak toplamda 5 bin 449 izleyiciye ulaştı.

Çanakkale’de düzenlenen Troya Kültür Yolu Festivali’nin ardından Başkent ve Beyoğlu Kültür Yolu Festivalleri 1-23 Ekim tarihleri arasında Ankara ve İstanbul’da gerçekleşti.

Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında:

Devlet Tiyatroları, ‘Vahşi Ateş ve İzci Kuşlar’, ‘Altın Kız’ adlı çocuk oyunlarıyla ‘İzafiyet’, ‘Aşık Veysel’, ‘Holden’in Külkedileri’, ‘Ankara Manzarası’, ‘Hayal Dükkânı’, ‘Alyoşa’, ‘Seneye Bugün’, ‘Kanlı Nigâr’ ve ‘Sersemler Evi’ni sahnelerken, ‘Karagöz Hacivat Gölge Oyunu Tasvir Yapım ve Oynatım Atölyesi’ Ankara’nın 4 sahnesinde 32 temsil ve 1 atölye çalışmasıyla toplamda 3 bin 360 seyirciye ev sahipliği yaptı.

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali:

Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamında üçüncü kez düzenlenen ‘Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde Devlet Tiyatroları; ‘Kontrabas’, ‘Maçın Adamı’, ‘80 Günde Devr-i Alem’, ‘Hırçın Kız’ ve ‘Karmakarışık’ adlı oyunlarıyla 16 temsil vererek 4 bin 708 sanatsever tarafından alkışlandı.

“Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali” 5 bin 140 izleyiciyle buluştu:

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Sur Kültür Yolu Festivali’ kapsamında; Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali” 8 – 17 Ekim tarihleri arasında bu yıl 18. kez tiyatroseverler için perde açtı.

Festivalde, ‘Herkes İçin Keloğlan’ adlı çocuk oyunu ile ‘Kanlı Nigar’, ‘Limon’ ‘Kürk Mantolu Madonna’, ‘Siyabend İle Xecê’ ve ‘Şerbet Hanım’ın Deli Aşkları’ adlı 6 farklı oyun ve 14 temsille 5 bin 140 seyirciye ulaştı.
 

25.10.2022