KONYA DEVLET TİYATROSU YENİ SEZONUNUN İLK PRÖMİYERİNİ “KURU GÜRÜLTÜ” ADLI OYUNLA YAPIYOR

William Shakespeare’in yazdığı, Sevgi Sanlı’nın çevirmenliğini yaptığı, Nesimi Kaygusuz’un yönettiği Konya Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Kuru Gürültü’ adlı oyun 27 Ekim Perşembe günü saat 20.00’de Konya Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde prömiyer yapacak.

İki perde olan oyunda; Kemal Çatmaz, Erdem Şenses, Uğur Dökmeci, Deniz İnci Çakır, Deniz Yuca, Mustafa Gökhan Yüksel, İlayda Alakoç Ünel, Burçin Nar, Ömer Faruk Avcı, Onurcan Arıkan, Gülsüm Çiçekci, Yağız Demiral, Şükran Ketenci, Berk Eryaprak rol alıyor.

Dekor tasarımı Hasan Yavuz’a, kostüm tasarımı Tuğçe Özdemir’e, ışık tasarımı Emre Erbaş’a, koreografi düzeni Deniz Yuca’ya, müziği Efe Ünal’a ait olan ve Shakespeare’in komedilerindeki en ilginç, en eğlenceli, en insancıl diyalogların yer aldığı ‘Kuru Gürültü’nün konusu şöyle; “Claudio ve Hero birbirlerine deliler gibi aşık olup, en kısa sürede evlenmek isterler. Claudio'nun yakın arkadaşı ve dostu Benedick ise Claudio'nun Hero’ya aşkıyla alay edip durur, evliliğe ya da aşka inanmaz. Yıllardır tanıdığı Beatrice de bu konuda kendisinden farksızdır. Aralarındaki bu inatlaşma ve anlaşamama hali tüm hızıyla sürerken beklenmedik gelişmeler yaşanmaya başlar.”

Kötüler, karanlık taraftan göz kırparken iyiler ışıklarıyla karanlığı yok ediyor…

Oyunun Yönetmeni Nesimi Kaygusuz:

“Bu oyunda haris ve kötücül düşüncenin insanların görüşünü nasıl bir sis gibi etkilediğini görüyoruz. William Shakespeare, güldürü kişileriyle acı acı alay ederek onları eleştirmez. Tam tersine onlara duyduğu sevgiyi yansıtır. Kötüler, karanlık taraftan göz kırparken iyiler ışıklarıyla karanlığı yok ediyor. Herkese iyi seyirler.”

 

26.10.2022