-PRÖMİYER- İSTANBUL DEVLET TİYATROSU ‘BİR RUHUN HİKAYESİ’

İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Bir Ruhun Hikayesi’ adlı oyun 1 Kasım Salı günü saat 18.00’de Üsküdar Stüdyo Sahne’de prömiyer yapacak.

Ingmar Bergman’ın yazdığı, İpek Özgüven’in çevirdiği, Bénédicte Acolas’ın uyarladığı ve Serap Eyüboğlu’nun yönettiği oyunda; Viktoria karakteriyle Zeynep Erkekli rol alıyor.

“Kadının hayatta varoluş hesaplaşmasını” anlatan ve Ingmar Bergman’ın sinema filmi için yazdığı aynı adlı eserinden uyarlanan monolog olan oyunun; dekor ve kostüm tasarımı Gülhan Kırçova, ışık tasarımı Akın Yılmaz, müziği Türkü Deyiş Çınar, hareket düzeni Gizem Bilgen’e ait.

"Neden her şey karmakarışık bir hale geldi?"

"Hiç durmadan konuşuyorum ve insanlar susuyor ve sırtlarını dönüp gidiyorlar. Hayır, yakınmayacağım. Şu dünyada yakınmak için hiçbir sebebim yok. Zor olan tabii ki de düşüncülerim ve hayallerimle doldurduğum bir boşlukta yaşamam."

"Hayatın parmaklarımın arasından kayıp gitmesini istemezdim."

Gerçeklerinden kaçıp hayallerine sığınıp, hayallerinden uyanıp gerçeğine düşen Viktoria anılarındaki; acılarını, mutluluklarını, kayıplarını, ayrılıklarını, mutsuz evliliğini, ailesini ve çocukluğunu ruhunda gizlediği hikayeleri ile anlatırken hayal ve hayat arasında zihninde yolculuk yapıyor.

Oyunun Yönetmeni Serap Eyüboğlu:

“Kadın, ruhunda bütün gerçekleri saklar ve yüksek sesle söylemek hatta haykırmak için kendine gelişini bekler. Bir gün var oluşunu gerçekleştirdiğinde ise ruhundaki bütün hikâyeleri herkese anlatır. İsveçli oyun yazarı ve sinema yönetmeni Ingmar Bergman’ın hikayesini yazdığı Victoria ile bütün “Kadınların Sesi” olmak için sahnede, zihinde yaşanan bir dünya kurduk.”

 

01.11.2022