Korku, gerilim, gizem, para ve şöhret tutkusuyla… “ÖLÜM TUZAĞI” TRABZON DEVLET TİYATROSU’NDA PRÖMİYER YAPIYOR

Trabzon Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Ölüm Tuzağı’ adlı oyun 4 Kasım Cuma günü Atapark Haluk Ongan Sahnesi’nde saat 20.00’de prömiyer yapacak.

 İra Levin’in yazdığı, Hale Kuntay’ın çevirdiği ve Volkan Özgömeç’in yönettiği oyunda Emre Ön, Fatma Kum Ertekin, Volkan Satır, Selin Poyraz, Fatma Kum Ertekin rol alıyor.

Korku, gerilim, gizem, para ve şöhret tutkusunun insanları nasıl baştan çıkardığını anlatan oyunun dekor tasarımı Bekir Beğen’e, kostüm tasarımı Berna Yavuz’a, ışık tasarımı Nihat Bahar’a, müziği S. Kerem Memişoğlu’na ait.

Oyunun Yönetmeni Volkan Özgömeç:

Günümüzde tüm dünya ülkeleri ile birlikte, ülkemizde de sosyal ve ekonomik sıkıntıların yaşandığı bir gerçektir. İnsanların yaşam kaygısı giderek artmakta, kişisel tercihler öne çıkmakta başarıya çabuk ve kısa yoldan ulaşmak için tüm toplumsal ve insani değerler göz ardı edilmektedir. Çünkü insan çok karmaşık bir varlıktır. İyi kötü her türlü duyguyu bünyesinde barındırır ve hangisini besleyeceğini, hangisini bastıracağına kendisi karar verir. Bencillik, sevgisizlik, zengin olma hırsı ve her çeşit hırsın yarattığı ihtirasla ilerlemek insanı insan olmaktan çıkartıyor, karanlık bir canavara dönüştürüyor, aynı bu oyunda izleyeceğimiz gibi. Bunlar, insanın içinde onu ruhen öldürmek için pusuya yatmış hainlerdir. Bu tür dürtülere kapılmak çok kolay ve tatlıdır. İnsan bunları baskılayamayıp beslediği taktirde, olgunlaşıp iyi bir insan olmaktan uzaklaşır, anlık kazançlara ulaşabilir belki. Ama karşılıklı sevgi, hoşgörü, kardeşlik anlayışı ve yardımlaşma gibi güzel huylardan-davranışlardan uzaklaşırsa, "İNSAN" gibi yaşayabilme ortamı yok olur.

Bu olumsuz ortamda, insan kişiliğine saygıyı, tüm insanlar ve insanlık için mutluluk yuvası olacak bir dünya yapma amacında olan biz tiyatro sanatçılarına daha çok görevler düşeceği inancındayım. 

İnsanlar kendi tutum ve davranışlarıyla edindiği bilgi birikimini, içinde bulunduğu topluma yansıtabildiği taktirde insani görevini yerine getirmiş olacaktır. Bizler şunu çok iyi bilmeliyiz; zengin olma hırsı iyi duyguları boğuyor, dostluğu ve güveni yok ediyor.

Kaba kuvvet sevgi tanımaz, hayatın neşesini yok eder, tutkuları kamçılar, zulüm ve kötülüğe yol açar. Sevgi ise bütün yasaların temelini oluşturur. Zor olan iyi adil ve aydınlık olanı seçmektir. İyi Seyirler...

03.11.2022

Programla ilgili detaylı bilgiye www.devtiyatro.gov.tr adresinden ulaşılabilir.