DEVLET TİYATROLARI PERDELERİNİ AÇIYOR

“Sezonun İlk Bileti Genel Müdür Mustafa Kurt’tan”

Yeni tiyatro sezonunun ilk turunda 36 yeni oyun ile seyircilerini selamlamaya hazırlanan Devlet Tiyatroları, 1 Ekim Salı gününden itibaren sanatseverlerin karşısına çıkacak. Biletler bugün satışa sunulurken, gişeye gelen sanatseverler ilk biletlerini Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt’un elinden aldı.

Türk Edebiyatının usta kalemi Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın ‘Gulyabani’sinden, tüm zamanların yazarı William Shakespeare’in ‘Yanlışlıklar Komedyası’na, İskender Pala’nın ‘Leyla ile Mecnun’undan, Türk öykü ve tiyatro yazarı Haldun Taner’in ‘Keşanlı Ali Destanı’na, Türk oyun yazarı Ekrem Reşit Rey’in ‘Lüküs Hayat’ından, ünlü Alman tiyatro yazarı ve yönetmeni Bertolt Brecht’in ‘Küçük Burjuva Düğünü’ne Adalet Ağaoğlu’nun ‘Kozalar’ından Yılmaz Gruda’nın ‘Kasetçiler’ine birçok oyun Devlet Tiyatrolarının bu sezon ilk turdaki yeni oyunlarından.

Yeni oyunların yanı sıra geçtiğimiz sezonlarda kapalı gişe oynayan Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Reis Bey’i, Orhan Kemal’in ‘Üç Kâğıtçı’sı, Dostoyevski’nin ölümsüz eseri ‘Suç ve Ceza’ oyunu ve Moliere'in ‘Cimri’si de bu sezon seyircilerin beğenisine sunulmaya devam edilecek.

Devlet Tiyatroları, yeni oyunların yanında sezon içerisinde gerçekleştireceği projelerle de sezona damga vurmayı hedefliyor. Geçtiğimiz sezonlarda gerçekleştirilen ve tiyatroseverler tarafından ilgiyle takip edilen ‘Nöbetçi Tiyatro’ uygulamasının kapsamı genişletilecek. Bu sezon ilk kez İstanbul DT de perdelerini 1 Temmuz’a kadar açık tutarak sanatseverlerle buluşacak. DT'de ilk kez gerçekleştirilen üniversitelerin yazarlık bölümü öğrencileriyle yapılan atölye çalışmaları da devam edecek. DT'nin 70'inci kuruluş yıl dönümüne özel hazırlıklar yapılarak, kurumun tarihini anlatan görsellerin de yer alacağı bir gösteri Ankara, İstanbul ve İzmir'de sergilenecek.

İlk Biletler Genel Müdür Kurt’tan

2019-2020 yeni tiyatro sezonunun ilk biletleri internet üzerinden ve Devlet Tiyatroları gişelerinden bugün satışa sunuldu. Gişeye gelerek bilet almak isteyen tiyatroseverler ilk biletlerini Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt’un elinden aldı.

Sanatseverleri tüm oyunları izlemeye davet eden Kurt, çalışanlar ve tiyatroseverler adına hayırlı bir sezon olmasını dileyerek, seyircilerin yoğun ilgisinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ankara Sahnelerinde 8 Yeni Oyun

Yeni sezonda yerli ve yabancı yaklaşık 150 farklı oyun sahneleyecek olan Devlet Tiyatrolarının ilk ay repertuarında en fazla yeni oyun ise Ankara’da sahnelenecek. Ankara Devlet Tiyatrosu 2019-2020 tiyatro sezonuna 8 yeni oyun ile başlayacak.

Küçük Burjuva Düğünü’, ‘Aşkımız Aksaray’ın En Büyük Yangını’, ‘Vatan Yahut Namık Kemal’, ‘Lüküs Hayat’, ‘Maskeliler’, çocuk oyunu ‘Mavi Pullu Balık’, ‘Leyla ile Mecnun’ ve ‘Gulyabani’ Ankara sahnelerinde seyirciyle buluşacak yeni oyunlardan.

Küçük Burjuva Düğünü’ Şinasi Sahnesinde, ‘Aşkımız Aksaray’ın En Büyük Yangını’ ve ‘Leyla ile Mecnun’ Küçük Tiyatroda, çocuk oyunu ‘Mavi Pullu Balık’ Akün Sahnesinde, ‘Gulyabani’ Altındağ Tiyatro Sahnesinde, ‘Maskeliler’ Stüdyo Sahnede, ‘Vatan Yahut Namık Kemal’ Oda Tiyatrosunda, ve ‘Lüküs Hayat’ Cüneyt Gökçer Sahnesinde seyirci karşısına çıkacak.

‘Lüküs Hayat’ İlk Kez DT Sahnelerinde

Ekrem Reşit Rey’in yazdığı ‘Lüküs Hayat’, 1930’ların Türkiye’sinde Batılılaşma özentisinde olanlarla halk kesiminden insanlar arasında doğan komik durumları anlatacak. Devlet Tiyatroları sahnelerinden ilk kez perde açacak olan Murat Atak’ın yönettiği oyun, 5 Ekim Cumartesi günü Cüneyt Gökçer Sahnesinde prömiyer yapacak.

Yazıldığı dönemin izlerini taşıyan Bertolt Brecht'in ‘Küçük Burjuva Düğünü’, insan psikolojisine, yabancılaşmaya ve çatışmalara dikkati çekerken, hem sessiz sinema ögeleri içeriyor hem de dans ve müzikleriyle seyirciyi eğlendirmeyi amaçlıyor. 4 Ekim Cuma günü Şinasi Sahnesinde prömiyer yapacak oyunun rejisörlüğünü Cem Emüler üstleniyor.

Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın yazdığı ve prömiyerini 4 Ekim Cuma günü yapacak olan ‘Gulyabani’ oyununu Volkan Özgömeç yönetiyor. Oyun, dönemin İstanbul’unu yalın bir şekilde anlatıyor. Oldukça az dekor kullanılarak orta oyunu tadında sahnelenecek oyunda, seyirciler de zaman zaman oyunun içinde yer alacak.

Ankara’nın Yeni Sezondaki Bir Diğer Oyunu ‘Leyla İle Mecnun’

Ankara’da bu sezon ilk kez perde açacak oyunlardan İskender Pala’nın yazdığı ‘Leyla ile Mecnun’ ise Fuzuli'nin yüzyıllar önce yazdığı aşkı anlatacak. DT Genel Müdürü Mustafa Kurt’un yönettiği oyun, 22 Ekim Salı günü prömiyer yapacak.

Savaşın ortasındaki Filistin’de parçalanmış bir ailenin mücadelesini ve trajedisini gösteren ve 3 Filistinli erkek kardeşin ihanet ve aldatma üzerine; ölüm, kalım mücadelesini anlatan Ilan Hatsor’un yazdığı ‘Maskeliler’ oyunu Kosova’lı yönetmen Nafiz Sami Gürcüali yönetmenliğinde 15 Ekim Salı günü Stüdyo Sahnede sanatseverlerle buluşacak.

Ergün Sav’ın yazdığı ve Faruk Günuğur’un yönettiği ‘Vatan Yahut Namık Kemal’, Güngör Dilmen’in yazdığı ve Sinan Pekinton’un yönettiği ‘Aşkımız Aksaray’ın En Büyük Yangını’ ve Haluk Işık’ın yazdığı ve Edip Tümerkan’ın yönettiği çocuk oyunu ‘Mavi Pullu Balık’ ise Ankara’nın yeni sezondaki iddialı oyunlarından.

'Vatan Yahut Namık Kemal’ 1 Ekim Salı günü, ‘Aşkımız Aksaray’ın En Büyük Yangını’ 3 Ekim Perşembe günü ve çocuk oyunu ‘Mavi Pullu Balık’ ise 15 Ekim Salı günü prömiyer yapacak.

Diyarbakır Sahnelerinde 6 Prömiyer

Yeni sezonda 6 yeni oyunla perde açacak olan Diyarbakır Devlet Tiyatrosu en çok yeni oyunun sahneleneceği ikinci şehir. ‘Kozalar’, ‘Amak-ı Hayal’, ‘Anlaşılmaz Konuşmalar’, ‘Çocuğum(Bebeğim)’, ‘Karar’ ve çocuk oyunu ‘Kostümlü Rüzgâr’ Diyarbakır seyircisiyle buluşacak yeni oyunlardan.

Bölgelerdeki Yeni oyunlar

Kaçış 3: Kıyamete Çağrı’, ‘Meraklısı İçin Öyle Bir Hikâye’ ve ‘İyi Şanslar’ isimli oyunların İstanbul’da prömiyerini yapacak olan Devlet Tiyatroları, İzmir’de ‘Arf Sabiti’ni, ‘Kanlı Düğün’ü ve ‘Annemin Son Çılgınları’nı, Bursa’da ‘Keşanlı Ali Destanı’nı ve ‘Şair-Şiir-Şuur’u, Adana’da ‘Rüstemoğlu Cemal'in Tuhaf Hikayesi’ni ve ‘Ayrılık’ı, Trabzon’da ‘Kuzguncuklu Fazilet’i, Antalya’da ‘Buzlar Çözülmeden’i, Erzurum’da ‘Kayıp El’i ve çocuk oyunu ‘Çizmeli Kedi’yi, Konya’da ‘Kasetçi’yi, Sivas’ta ‘Bir Güz Çiçeği Hürriyet’i, ‘1919 Şafak’ı ve çocuk oyunu ‘Alice Harikalar Diyarında’yı, Van’da ise ‘Yanlışlıklar Komedyası’sını seyirciyle buluşturacak.