Edirne Devlet Tiyatrosu "Perde" demeye hazırlanıyor

Edirne'de tarihi kervansarayda kurulan Devlet Tiyatroları sahnesinde gelecek hafta "Perde" açılacak.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ve Edirne Valisi Ekrem Canalp, Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı'nın bir bölümünde yapımı son aşamaya gelen tiyatro sahnesi çalışmalarını inceleyerek, Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren'den bilgi aldı.

Sahnesi, seyirci bölümü, ışık ve perdeleri hazır olan tiyatro sahnesinin gelecek hafta açılması planlanıyor.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Kurt, Edirne'de devlet tiyatrosu açma fikri üzerine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un talimatıyla çalışmalara başladıklarını dile getirerek, "Böylesine tarihi bir mekânda tiyatronun çok daha güzel olacağını düşündük ve çalışmalara başladık." dedi.
Bakanlık, Edirne Valiliği, Devlet Tiyatrosu ve Vakıflar Genel Müdürlüğünün iş birliği yaptığını AA muhabirine anlatan Kurt: "Bazı şehirlerimizde yeni sahneler açıldı ama Edirne ayrı bir şehir. Burada Devlet Tiyatrosunun olmasının hem Balkanlar'daki soydaşlarımız hem Edirne halkı hem de eğitim öğretim gören öğrencilerimiz açısından son derece yararlı olacağını düşünüyoruz. Bu sene Devlet Tiyatrosunun 70'inci yılı. 70'inci yılımızda Edirne'de bir bölge tiyatrosu açıyor olmaktan son derece mutluyuz" ifadelerini kullandı.

Edirne'de Devlet Tiyatrosunun açılacak olmasının büyük mutluluk olduğunu söyleyen Vali Canalp, ise şu açıklamaları yaptı: "Edirne'de Devlet Tiyatromuzu açmış olacağız. Edirne'ye vermiş olduğumuz sözün hızlı şekilde hayata geçirilmesinde her türlü desteği sağlayan, başta Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız olmak üzere, Devlet Tiyatroları Genel Müdürüne ve ekibine teşekkür ediyorum. Koruma kurulu, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Çevre Vakfındaki arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Tiyatroya sahip olmak güzel, Edirne'de Devlet Tiyatrosuna sahip olmak daha güzel. Devlet Tiyatrosunu 4,5 ay gibi kısa süre içerisinde tepeden tırnağa hazır hale getirebilmek mutlulukların en güzeli."