ANTİK KOMEDİ “LYSISTRATA” İZMİR DEVLET TİYATROSUNDA PRÖMİYER YAPIYOR

Aristophanes’in yazdığı, Ergun Sav’ın çevirmenliğini yaptığı ve Sabri Özmener’in yönettiği İzmir Devlet Tiyatrosu yapımı “Lysistrata” adlı oyun, 17 Ocak Salı günü İzmir Bornova Kültür Merkezi Bozkurt Kuruç Sahnesi’nde prömiyer yapacak.

Dekor tasarımı Hasan Yavuz, kostüm tasarımı Z. Yıldız Köse, ışık tasarımı Zeynel Işık, müziği Gürkan Çakıcı, koreografi düzeni Meltem Yorulmaz’a ait olan ve tiyatro tarihinin ilk savaş karşıtı, her yönüyle kadının gücünü ortaya koyan oyununda; Işın Karakan Yıldız, Ayşın Çukadar, Bahar Başar, İbrahim Raci Öksüz, Gerçek Özkök Yağcı, Mehmet Asım Tuncay Aynur, Elçi Çağatay Özçelik, Fatih Özyiğit, Berfin Türköz, Pınar Egeli Karadağ, Ece Güzel, Güneş Emir Cengiz, Fatma Ayçin Güvercin, Damla Ardal Alpuğan, Gizem Cessur, Handan Kaya, Fatma Konu, Merve Kamar, Aşkım Tuncer, Gizem Güneri, Şule Demirezen, Deniz Çalışkan, Didem Baysun, Mercan Kıran, Erdinç Aytaç Özgür,  M.Rıza Taşdemir, Deniz Yağcı, Tolga Erk, Salih Köküz, Fatih Altınağaç, Tayfur Çamlıbel rol alıyor.

Barış ve aşk uğruna acaba erkekler dize gelir mi?

Atina ve Sparta arasında yıllardır süren savaşın sona ermesi için kadınlar birlik olur; hem kadına dair toplumsal algıyı değiştirmek, saygınlıklarını geri almak, hem de devlet ve aile yönetiminde söz sahibi olmak adına bir grev başlatırlar. Lysistrata, erkek egemen toplum düzenine bir son vermek için ülkenin dört bir yanından gelen kadınları toplar, erkeklere karşı direnişlerini başlatır. Kadınlar tarafından ülke hazinesi ele geçirilir, savaş sona erene dek eşlerle yatakları ayırmaya ant içilir. Şartlar her iki tarafı zorlasa da çetin bir mücadele verilir. Kadınlar asla geri adım atmaz; peki ya erkekler…

 “Biz bu uzay boşluğuna savaşsız bir dünyanın kocaman “SEVGİ” sini bırakıyoruz.”

Yönetmen Sabri Özmener: “Hani nasıl denir? Güleriz ağlanacak halimize. Biz size bir “antik komedi” sunuyoruz. Dilimizin döndüğü, ayağımızın yürüdüğü kadarıyla… Ve ne güzel ki, bu dünyayı kadınların “SEVGİ” si kurtaracak. Ancak buna beyler olarak ne kadar destek veriyoruz? Hani hep diyoruz ya -kadınlarımız daha çok söz sahibi olmadı- diye, ama ne kadar? Ne kadar yapabildik?

Oyunda bir komedi izleyeceksiniz. Komedi: Hayatta herkesin bildiği kahkahalar ile hiç kimsenin fark etmediği göz yaşları arasından bakabilmektir. Şair, bu oyunu M.Ö. 450 yılında söylemiş. Ne enteresan değil mi? Yıl M.S.2023. İyi seyirler…

16.01.2023